Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 00:00

Štát na boj proti suchu vyčlenil 140 miliónov eur

Podľa klimatológov sa tento rok musíme pripraviť na rekordne suché obdobie.

Štát na boj proti suchu vyčlenil 140 miliónov eur
Zdroj: Hospodárske noviny

Napustený bazén, polievanie záhrady či umývanie auta pitnou vodou bude zrejme onedlho na Slovensku skôr luxusom, ako bežnou súčasťou zvládania horúceho leta. Podľa prognózy klimatológov nás totiž čaká najväčšie sucho za posledné roky. A to nás vyjde draho. Situácia má byť totiž ešte vážnejšia ako vlani, keď poľnohospodári hlásili pre nedostatok vlahy straty výnosov z pestovania plodín vo výške 30 až 40 percent.

Ide pritom o celoeurópsky problém – podľa envirorezortu náklady na škody spôsobené suchom sa v Európe za posledných 30 rokov odhadujú na sto miliárd eur. Ministerstvo životného prostredia preto prišlo s plánom – 140 miliónov eur zainvestuje do opatrení na riešenie nedostatku vody.

Budú padať rekordy
„Sucho sa najmä na východnom Slovensku rozširovalo už počas zimy a následne aj počas marca a apríla 2019. Najhoršia situácia bola v druhej polovici apríla,“ priblížil klimatológ Slovenského hydrom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.