Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Predseda parlamentu Andrej Danko vyzval na duel Mariana Kotlebu. Povedal, že chce ukázať, ako Marian Kotleba klame. Je to tým, že Danko stráca voličov a tí prechádzajú práve do ĽSNS?

Momentálne je ešte ťažké identifikovať kam prechádzajú. Keď sme si pozreli tie pohyby pred týždňom – pred dvoma, keď sa ešte smeli zverejňovať výsledky politických preferencií, tak sme videli, že napríklad práve strana Slovenská národná strana sa začala pomaly stabilizovať, zatiaľ čo ĽSNS rástla. To znamená, že ten pohyb pravdepodobne neprúdi iba stade, ale prúdi z oveľa väčšieho spektra strán a videli sme, že napríklad klesli niektoré iné subjekty.

Čiže môžeme povedať, že strana Mariana Kotlebu bude ešte rásť? Je tam ten priestor?

Počas prezidentských volieb sa rátal ešte oveľa väčší priestor ako hovoria tie súčasné preferencie. To bol ale celkový priestor pre strany, ktoré sa nejakým spôsobom vymedzujú voči súčasnému politickému systému. A tam sa hovorilo o nejakých potenciálne nových subjektoch, ktoré by mohli niektorí kandidáti založiť. A aj z niektorých iných subjektov, aj z tých, ktorí sú teraz v parlamente, počuť občas trochu protisystémovú alebo nesystémovú rétoriku, minimálne od jedného ak nie od dvoch.

Mám dojem, že tá národovecká karta sa postupne čoraz viac vyťahuje. Prihráva to voličov Marianovi Kotlebovi? Keďže on tú kartu drží najdlhšie.

Otázkou je, či ho ľudia volia iba kvôli národným témam alebo skôr kvôli témam, kde sa naozaj vymedzuje a hovorí, že on by to robil inak. Možno aj to bolo účelom tej televíznej diskusie, aby sa ukázalo, že tá národná téma pre neho nie je až taká dôležitá a že tá sa spája skôr s inými subjektami, napríklad so Slovenskou národnou stranou. A on sa skôr vymedzuje voči systému fungovania Európskej únie, systému ako to funguje u nás či názorom na globálne témy. Ako keby sa to tým pádom odsúvalo od tej národnej témy k iným.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.