Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2019, 11:25

Búrlivá debata okolo Vallovej parkovacej politiky v Bratislave. Staré Mesto má pripomienky

  • Prijatiu pozmeňovacieho návrhu a následného uznesenia predchádzala búrlivá debata.
  • Poslanec Damask Gruska zdôvodňoval časový stres, ktorý je pri zavádzaní parkovacej politiky.
  • Starostka Zuzana Aufrichtová deklaruje, že pokiaľ požiadavky Starého Mesta budú zohľadnené, mestská časť podporí parkovaciu politiku.

Miestni poslanci bratislavského Starého Mesta na utorkovom (14. 5.) mimoriadnom zasadnutí neodsúhlasili mestský návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) k parkovacej politike a návrh k dodatku štatútu hlavného mesta. TASR o tom informoval hovorca starostky Starého Mesta Matej Števove.

Staromestská starostka Zuzana Aufrichtová na začiatku rokovania vyjadrila podporu parkovacej politike, ktorú chce presadiť bratislavský primátor Matúš Vallo, a schváleniu súhlasného stanoviska.

Búrlivá debata

Na návrh miestneho poslanca Borisa Ažaltoviča bol však prijatý pozmeňovací návrh, v ktorom miestne zastupiteľstvo žiada primátora zabezpečiť zverejnenie finančnej analýzy, ktorá bola použitá na vypracovanie návrhu rozdelenia príjmov z výnosu, a dopracovanie návrhu dodatku na základe pripomienok mestských častí a verejnej diskusie.

Požaduje to predložiť v dopracovanej verzii na opätovné pripomienkovanie mestským častiam a na verejnú diskusiu v septembri 2019. Ďalej žiada primátora zabezpečiť vypracovanie a zverejnenie pasportizácie parkovacích miest a analýzy vplyvy zavedenia parkovacej politiky. "Nemáme dosť podkladov na to, aby sme vedeli zahlasovať za tento návrh. Chýba finančná analýza, dopadová štúdia," povedal.

Prijatiu pozmeňovacieho návrhu a následného uznesenia predchádzala búrlivá debata. "Mne sa nepáči také podsúvanie, že ak máte nejakú pripomienku, tak ste proti parkovacej politike," skonštatoval poslanec Tomáš Ziegler. Poslankyňa Viera Satinská uviedla, že podporuje reguláciu parkovania, avšak rýchlosť a bezhlavosť jej na tom prekáža. "Tá rýchlosť a nedostatok tvrdých dát v podkladoch," povedala.

Poslanec Damask Gruska zdôvodňoval časový stres, ktorý je pri zavádzaní parkovacej politiky. "My, keď neurobíme nejaký krok, táto situácia sa dramaticky zhorší," upozornil. Vicestarostka Starého Mesta Martina Uličná poznamenala, že návrh Ažaltoviča nehovorí nič o zastavení parkovacej politiky. "Len o oddialení rozhodnutia," spresnila.

Vytĺkanie politického kapitálu?

Bratislavská viceprimátorka Tatiana Kratochvílová pripomenula, že Staré Mesto má parkovaciu politiku už zavedenú a nie je to pre obyvateľov nič nové. Povedala, že čas zapracovať pripomienky bude, keďže VZN bude od 22. mája zverejnené a priestor na vyjadrenie budú mať tak obyvatelia, ako aj mestské časti.

Poslanci hlasovaním prijali pozmeňovací Ažaltovičov návrh a hlasovaním prijali takto pozmenené uznesenie, a teda vyjadrili nesúhlas s mestským návrhom VZN a nesúhlas s dodatkom k štatútu hlavného mesta.

Za boli 13, proti ôsmi poslanci a zdržal sa jeden. Poslankyňa Dana Kleinert vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím zastupiteľstva. Ako uviedla na sociálnej sieti, "vytĺkanie politického kapitálu je pre niektorých poslancov prednejšie, ako zdravá argumentácia a oboznámenie sa s témou".

"Rýchlosť doby, ktorá bola na súčasné spracovanie parkovacej politiky, mne ako starostke nedala mandát a odpovede svojim poslancom k tomu, aby som vedela politicky vyjednať súhlasné stanovisko," argumentovala starostka. Nevníma to však ako tragédiu. Návrh parkovacej politiky má byť v júni predložený mestskému zastupiteľstvu. Aufrichtová deklaruje, že pokiaľ požiadavky Starého Mesta budú zohľadnené, mestská časť podporí parkovaciu politiku.

Spustenie parkovacej politiky v Bratislave sa očakáva v druhej polovici roka 2020. Magistrát navrhuje štyri tarifné pásma za hodinové parkovania, kde sa má platiť od 0,50 eura do dvoch eur za hodinu. Rezidenti si majú za parkovaciu kartu zaplatiť za prvé auto v domácnosti 49 eur za rok, za druhé 150 eur a za tretie 500 eur za rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.