Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2019, 00:00

Sexuálne zneužívanie zažije v detstve polovica dievčat. Môže to mať celoživotné následky, upozorňuje odborníčka

Obete podľa analytičky netreba spochybňovať, dokazuje to aj fakt, že z nahlásených prípadov len mizivé percento vypovedá krivo.

Skoro polovica dievčat v detstve zažije nejakú formu sexuálneho násilia. Pri chlapcoch, podľa výskumov, takúto traumu zažije 22 percent z nich.

Väčšinou svoj zážitok obete sexuálneho zneužívania prezradia ako dospelí ľudia. „Ide o strach obetí prehovoriť. Strach o seba, alebo z toho, čo by nasledovalo na strane páchateľa,“ vysvetľuje analytička Koordinačno-metodického centra pre násilie páchané na ženách Zuzana André.

Kto je najčastejšie páchateľom?

Obete môžu mať dokonca aj strach o páchateľa, pretože ten im môže skreslene interpretovať realitu. „Môže hovoriť, že to čo sa deje, je v poriadku, ale keby sa to niekto dozvedel, šli by sme obaja do väzenia,“ upozorňuje.

Najčastejšie je páchateľom osoba, ktorá je dieťaťu známa. „Nemusí ísť nutne o príbuzného alebo rodiča, ale nikoho kto je dieťaťu známy.“ Pri bezdotykových formách ide aj o neznámych ľudí.

Tí na deti číhajú najmä na internete a sociálnych sieťach. „Toto sa javí ako veľký problém. Sexuálne zneužívanie prostredníctvom internetu je jednou z najčastejších bezdotykových foriem.“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.