Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2019, 00:00

Sexuálne zneužívanie zažije v detstve polovica dievčat. Môže to mať celoživotné následky, upozorňuje odborníčka

Obete podľa analytičky netreba spochybňovať, dokazuje to aj fakt, že z nahlásených prípadov len mizivé percento vypovedá krivo.

Skoro polovica dievčat v detstve zažije nejakú formu sexuálneho násilia. Pri chlapcoch, podľa výskumov, takúto traumu zažije 22 percent z nich.

Väčšinou svoj zážitok obete sexuálneho zneužívania prezradia ako dospelí ľudia. „Ide o strach obetí prehovoriť. Strach o seba, alebo z toho, čo by nasledovalo na strane páchateľa,“ vysvetľuje analytička Koordinačno-metodického centra pre násilie páchané na ženách Zuzana André.

Kto je najčastejšie páchateľom?

Obete môžu mať dokonca aj strach o páchateľa, pretože ten im môže skreslene interpretovať realitu. „Môže hovoriť, že to čo sa deje, je v poriadku, ale keby sa to niekto dozvedel, šli by sme obaja do väzenia,“ upozorňuje.

Najčastejšie je páchateľom osoba, ktorá je dieťaťu známa. „Nemusí ísť nutne o príbuzného alebo rodiča, ale nikoho kto je dieťaťu známy.“ Pri bezdotykových formách ide aj o neznámych ľudí.

Tí na deti číhajú najmä na internete a sociálnych sieťach. „Toto sa javí ako veľký problém. Sexuálne zneužívanie prostredníctvom internetu je jednou z najčastejších bezdotykových foriem.“

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.