Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2019, 00:00

Kolízia s Ficom poznačila Kiskovu päťročnicu v prezidentskom paláci

Okrem vetovania zákonov sa úradovanie Andreja Kisku vyznačovalo aj napätými vzťahmi so šéfom Smeru Robertom Ficom.

Kolízia s Ficom poznačila Kiskovu päťročnicu v prezidentskom paláci
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Podobne ako sa Michal Kováč vzpieral Vladimírovi Mečiarovi či Ivan Gašparovič patril do iného politického tábora ako Mikuláš Dzurinda, aj Andrej Kiska často kritizoval chod štátu. Politológovia situácii, keď hlava štátu nepochádza z rovnakého politického prostredia ako premiér, hovoria aj nesúhlasná väčšina. Kiska svoj nesúhlas voči vládnej politike dával najavo vetovaním zákonov, otvorenými parlamentnými prejavmi či kritikou predsedu vlády.

Kiskovo zrkadlo
Už prvý rok hlava štátu využila svoje právo dané Ústavou a vetoval hneď niekoľko vládnych zákonov. „Prezident tak nastavuje zrkadlo parlamentu a zároveň utvára priestor aj na mimoparlamentnú diskusiu,“ povedala politologička Viera Žúborová. Podľa nej sa musel s najvýznamnejšími Kiskovými stopkami parlament vysporiadať práve počas jeho prvého roku v paláci.

Kľúčovým bol podľa odborníčky takzvaný zákon o sudcoch a prísediacich, ktorý presadzoval tajné hlasovanie Súdnej rady. Kiskovo veto nakoniec poslanci prelomili. Podobne ako pri súčasných voľbách ústavných sudcov, aj v tomto prípade Smer loboval za tajné hlasovanie, pretože ho považoval za výdobytok demokracie. V roku 2014 sa hlave štátu nepozdával aj takzvaný bufetový zákon, rovnako z dielne Smeru. Vtedajšia poslankyňa Renáta Zmajkovičová spísala definíciu „nezdravých potravín“, ktoré podľa jej mienky nepa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.