Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2019, 00:00

Nemocnice mlčia o hrozbe superbacilov

Štatistika výskytu nemocničných nákaz patrí k základným ukazovateľom kvality zdravotnej starostlivosti. Vo vyspelých krajinách odzrkadľuje reálny stav v nemocniciach, no u nás to tak nie je, hovorí analytik INEKO Dušan Zachar.

Nemocnice mlčia o hrozbe superbacilov

Vo svete je výskyt nebezpečných baktérií v zdravotníckych zariadeniach známym rizikom. Slovenské nemocnice sa však tvária ako sterilné oázy.

Svetová zdravotnícka organizácia aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb sa zhodujú, že vo vyspelých krajinách sa v nemocnici nakazí približne sedem percent pacientov. Mnohé naše nemocnice presviedčajú, že ich sa problém netýka. „Z vyše 1,16 milióna hospitalizovaných pacientov predstavuje incidencia nemocničných nákaz 1,1 percenta,“ predniesol na konferencii koncom apríla vlaňajšiu štatistiku epidemiológ Pavol Lokša z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Analytici lichotivé štatistiky spochybňujú. „Čísla, ktoré sú u nás dostupné z verejných zdrojov, sú absolútne mimo reality. Nedá sa na ne vôbec spoľahnúť,“ vraví Dušan Zachar z inštitútu Ineko. Inú realitu vidia aj súkromní prevádzkovatelia zdrav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.