Poškodení pri hromadnej žalobe po nehode tankera Exxon Valdéz v roku 1989 vysúdili odškodné vo výške stoviek miliónov dolárov. Ekologicky vplyv ropnej škvrny bol obrovský.Wikimedia Commons
StoryEditor

Hromadné žaloby riešia veľké spory

14.05.2019, 00:00
V Česku vláda finišuje so zavedením hromadných žalôb. Sľubujú si od nich lepšiu ochranu spotrebiteľa pri veľkých kauzách. U nás čakáme na európsku smernicu.

Odškodné 1,6 miliardy dolárov za znečistenie oceánu ropným gigantom ExxonMobil. Kompenzácia 330 miliónov amerických dolárov za vypúšťanie karcinogénov do pitnej vody firmou Pacific Gas & Electric. Odškodné, ktoré museli vyplatiť firmy ako Enron či WorldCom, v miliardách dolárov. To všetko sú výsledky využívania hromadných žalôb v Spojených štátoch.


Slovensko silne zasiahla kauza Dieselgate, pri ktorej boli desaťtisíce poškodených. Napriek tomu sa zavedenie hromadných žalôb, tak ako ich majú v pláne Česi, u nás v tomto volebnom období neplánuje. Ministerstvo spravodlivosti však nad zmenou uvažuje. Chce počkať, kým nenadobudne účinnosť európska smernica. Mala by vytvoriť jednotnú úpravu hromadných žalôb pre celú EÚ.


Zavedenie v Česku
„Hromadné žaloby v praxi v Českej republike zatiaľ nefungujú,“ vysvetľuje advokát Libor Němec z českej pobočky advokátskej kancelárie Glatzova & Co. Pripravuje sa však návrh zákona. Ako dodáva advokát: „V súčasnosti je v ranom legislatívnom štádiu a nie je možné predvídať jeho definitívnu podobu.“


Hromadné žaloby začali naši českí susedia riešiť už pred niekoľkými rokmi. Právna úprava sa inšpirovala Spojenými štátmi, kde hromadná ochrana práv funguje už desaťročia. Vláda momentálne finišuje s prípravou legislatívy a plánuje ju predložiť Poslaneckej snemovni. Prax nedočkavo očakáva finálnu verziu zákona. Česká vláda si od novinky sľubuje lepšiu ochranu práv v prípadoch, kde je množstvo poškodených, ďalej zníženie zahltenosti súdov a efektívnejšie vymoženie práv.


Európska smernica
Na našom ministerstve spravodlivosti momentálne hromadné žaloby nie sú horúcou témou. V minulosti sa o ich zavedení podľa vzoru Spojených štátov na verejnosti hovorilo, téma však momentálne aktuálna nie je. Právna úprava sa totiž v súčasnosti pripravuje na úrovni Európskej únie. Ministerstvo si chce počkať na jej finálnu podobu, než príde s vlastným návrhom.


Aj u nás však existujú špecifické prípady, pri ktorých môžu poškodení hromadne požiadať o ochranu práv. „V určitej forme hromadné žaloby na Slovensku už fungujú, a to v oblasti ochrany spotrebiteľa a ochrany ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-05 07:34:20 - Feat.: - Title: Sudcovia sa zastali kolegov, ktorých kritizoval Fico. Hovoria o nátlaku a žiadajú ospravedlnenie 02 - Modified: 2024-04-04 14:15:05 - Feat.: - Title: Šéf Najvyššieho súdu odsúdil výroky Fica: Je to neprípustné a mimoriadne nebezpečné 03 - Modified: 2023-12-10 09:08:24 - Feat.: - Title: Súdy by mohli ukladať peňažné tresty až do troch miliónov eur, navrhuje vláda 04 - Modified: 2023-12-04 18:21:26 - Feat.: - Title: Lipšic: Nechcú vymeniť mňa, na to by im stačila rýchla zmena zákona o mojom odvolaní 05 - Modified: 2023-09-20 13:16:02 - Feat.: - Title: SaS chce zvýšiť dôveryhodnosť justície zmenou justičnej služby
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. apríl 2024 10:18