Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2019, 00:00

Hromadné žaloby riešia veľké spory

V Česku vláda finišuje so zavedením hromadných žalôb. Sľubujú si od nich lepšiu ochranu spotrebiteľa pri veľkých kauzách. U nás čakáme na európsku smernicu.

Hromadné žaloby riešia veľké spory
Zdroj: Wikimedia Commons

Odškodné 1,6 miliardy dolárov za znečistenie oceánu ropným gigantom ExxonMobil. Kompenzácia 330 miliónov amerických dolárov za vypúšťanie karcinogénov do pitnej vody firmou Pacific Gas & Electric. Odškodné, ktoré museli vyplatiť firmy ako Enron či WorldCom, v miliardách dolárov. To všetko sú výsledky využívania hromadných žalôb v Spojených štátoch.


Slovensko silne zasiahla kauza Dieselgate, pri ktorej boli desaťtisíce poškodených. Napriek tomu sa zavedenie hromadných žalôb, tak ako ich majú v pláne Česi, u nás v tomto volebnom období neplánuje. Ministerstvo spravodlivosti však nad zmenou uvažuje. Chce počkať, kým nenadobudne účinnosť európska smernica. Mala by vytvoriť jednotnú úpravu hromadných žalôb pre celú EÚ.


Zavedenie v Česku
„Hromadné žaloby v praxi v Českej republike zatiaľ nefungujú,“ vysvetľuje advokát Libor Němec z českej pobočky advokátskej kancelárie Glatzova & Co. Pripravuje sa však návrh zákona. Ako dodáva advokát: „V súčasnosti je v ranom legislatívnom štádiu a nie je možné predvídať jeho definitívnu podobu.“


Hromadné žaloby začali naši českí susedia riešiť už pred niekoľkými rokmi. Právna úprava sa inšpirovala Spojenými štátmi, kde hromadná ochrana práv funguje už desaťročia. Vláda momentálne finišuje s prípravou legislatívy a plánuje ju predložiť Poslaneckej snemovni. Prax nedočkavo očakáva finálnu verziu zákona. Česká vláda si od novinky sľubuje lepšiu ochranu práv v prípadoch, kde je množstvo poškodených, ďalej zníženie zahltenosti súdov a efektívnejšie vymoženie práv.


Európska smernica
Na našom ministerstve spravodlivosti momentálne hromadné žaloby nie sú horúcou témou. V minulosti sa o ich zavedení podľa vzoru Spojených štátov na verejnosti hovorilo, téma však momentálne aktuálna nie je. Právna úprava sa totiž v súčasnosti pripravuje na úrovni Európskej únie. Ministerstvo si chce počkať na jej finálnu podobu, než príde s vlastným návrhom.


Aj u nás však existujú špecifické prípady, pri ktorých môžu poškodení hromadne požiadať o ochranu práv. „V určitej forme hromadné žaloby na Slovensku už fungujú, a to v oblasti ochrany spotrebiteľa a ochrany pred diskrimináciou,“ vysvetľuje vedúca advokátka slovenskej pobočky právnickej firmy Glatzova & Co. Veronika Pázmányová. „Na súde sa dá domáhať len ochrany verejných záujmov, ale nie súkromnoprávnych nárokov jednotlivých osôb.“


Verejný záujem môžu na súde uplatňovať niektoré štátne orgány. Najmä Národná banka Slovenska alebo rôzne spotrebiteľské združenia. „V našom právnom poriadku existuje zákon o pravidlách uplatňovania nárokov na náhradu škody spôsobenej porušením práva hospodárskej súťaže,“ potvrdzuje Pázmányovej slová hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová. „Zákon rieši otázku hromadných žalôb pre oblasť náhrady škody spôsobenej porušením práv hospodárskej súťaže.“ No štandardná forma hromadných žalôb využívaných v USA u nás nefunguje.


Jedna žaloba namiesto tisícok
Koncept hromadných žalôb je veľmi jednoduchý. Ak jedno porušenie práv zasiahne množstvo spotrebiteľov a tí žalujú firmu za úplne rovnaký problém, podávanie tisícok jednotlivých žalôb je veľmi neefektívne. Inštitút tento problém jednoducho obchádza.


„V prípade hromadnej žaloby sa jednou žalobou uplatnia všetky nároky vzniknuté z jedinej protiprávnej činnosti – či už domnelej, alebo skutočnej. Tie tak možno vymôcť v jednom súdnom konaní,“ hovorí Němec. Namiesto množstva rôznych žalôb sa tak súd zaoberá iba jednou. Pre rýchlosť a jednotnosť súdneho rozhodovania je tento moment kľúčový. „Do značnej miery odpadá r

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.