Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2019, 00:00

Hromadné žaloby riešia veľké spory

V Česku vláda finišuje so zavedením hromadných žalôb. Sľubujú si od nich lepšiu ochranu spotrebiteľa pri veľkých kauzách. U nás čakáme na európsku smernicu.

Hromadné žaloby riešia veľké spory
Zdroj: Wikimedia Commons

Odškodné 1,6 miliardy dolárov za znečistenie oceánu ropným gigantom ExxonMobil. Kompenzácia 330 miliónov amerických dolárov za vypúšťanie karcinogénov do pitnej vody firmou Pacific Gas & Electric. Odškodné, ktoré museli vyplatiť firmy ako Enron či WorldCom, v miliardách dolárov. To všetko sú výsledky využívania hromadných žalôb v Spojených štátoch.


Slovensko silne zasiahla kauza Dieselgate, pri ktorej boli desaťtisíce poškodených. Napriek tomu sa zavedenie hromadných žalôb, tak ako ich majú v pláne Česi, u nás v tomto volebnom období neplánuje. Ministerstvo spravodlivosti však nad zmenou uvažuje. Chce počkať, kým nenadobudne účinnosť európska smernica. Mala by vytvoriť jednotnú úpravu hromadných žalôb pre celú EÚ.


Zavedenie v Česku
„Hromadné žaloby v praxi v Českej republike zatiaľ nefungujú,“ vysvetľuje advokát Libor Němec z českej pobočky advokátskej kancelárie Glatzova & Co. Pripravuje sa však návrh zákona. Ako dodáva advokát: „V súčasnosti je v ranom legislatívnom štádiu a nie je možné predvídať jeho definitívnu podobu.“


Hromadné žaloby začali naši českí susedia riešiť už pred niekoľkými rokmi. Právna úprava sa inšpirovala Spojenými štátmi, kde hromadná ochrana práv funguje už desaťročia. Vláda momentálne finišuje s prípravou legislatívy a plánuje ju predložiť Poslaneckej snemovni. Prax nedočkavo očakáva finálnu verziu zákona. Česká vláda si od novinky sľubuje lepšiu ochranu práv v prípadoch, kde je množstvo poškodených, ďalej zníženie zahltenosti súdov a efektívnejšie vymoženie práv.


Európska smernica
Na našom ministerstve spravodlivosti momentálne hromadné žaloby nie sú horúcou témou. V minulosti sa o ich zavedení podľa vzoru Spojených štátov na verejnosti hovorilo, téma však momentálne aktuálna nie je. Právna úprava sa totiž v súčasnosti pripravuje na úrovni Európskej únie. Ministerstvo si chce počkať na jej finálnu podobu, než príde s vlastným návrhom.


Aj u nás však existujú špecifické prípady, pri ktorých môžu poškodení hromadne požiadať o ochranu práv. „V určitej forme hromadné žaloby na Slovensku už fungujú, a to v oblasti ochrany spotrebiteľa a ochrany pred

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.