Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2019, 12:41

"Vivat Nový Zéland." Kočner a Bašternák mali spolu komunikovať o úteku zo Slovenska

Marian Kočner a Ladislav Bašternák si o úteku písali po protikorupčnom pochode.

Marian Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, si mal písať o svojom možnom úteku zo Slovenska s podnikateľom Ladislavom Bašternákom. 

Vyplýva to z rozsudku Najvyššieho súdu v kauze falšovania zmeniek zo 16. apríla, ktorým súd rozhodol o sprísnení väzby pre Kočnera. Informáciu priniesol Denník N

"Neviem, či by si nemal začať rozmýšľať o odsťahovaní s z tejto Krajinky," mal napísať Bašternák Kočnerovi v deň protikorupčného pochodu 18. apríla 2017. 

„Lebo ja už sa balím. Vláda, ktorá príde o tri roky, nás má na zozname ako prvých. Lipšic bude generálny prokurátor. Takže vivat Nový Zéland,“ pokračoval Bašternák na druhý deň. Odpovede Mariana Kočnera nie sú podľa Denníka N v rozhodnutí uvedené. 

Mal plánovať útek loďou

Po vražde Jána Kuciaka mal Kočner plánovať útek loďou. Komunikoval o tom s Tomášom Rajeckým, ktorý je známy z mafiánskych zoznamov zo skupiny Piťovci. "Treba sa pomaly zberať na odchod," napísal Kočner.

„Medzinárodné vody to istia. Loď máme vybavenú,“ znela ďalšia Kočnerova smska Rajeckému. 

​Senát Najvyššieho súdu 16. apríla zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý zamietol rozšírenie väzby Kočnera o tzv. útekovú väzbu.

​Sťažnosť podnikateľa voči rozšíreniu väzby zamietol ako nedôvodnú. Kočner je momentálne väzobne stíhaný pre kauzu tzv. televíznych zmeniek.

Kočner je v sprísnenej väzbe

Obžaloba na Kočnera a bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla Ruska už bola zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry medzičasom podaná na ŠTS. Mal by sa ňou zaoberať v budúcnosti senát tohto súdu - pracovisko Banská Bystrica.

ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian Kočner ostáva v sprísnenej tzv. kolúznej väzbe. Sťažnosť voči rozhodnutiu súdu vtedy podal ako dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, tak aj obhajca podnikateľa Marek Para.

Kočnera obvinili aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.