Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2019, 11:24

Argument nitrianskej nemocnice, že operované koleno nebolo zdravé, je vyviňovanie sa, tvrdí odborník

V modernom zdravotníckom svete je analýza pochybení základným atribútom bezpečnosti pacienta, hovorí anestéziológ.

Operovať mu mali choré koleno, no lekári v nitrianskej nemocnici sa pomýlili a zoperovali mu zdravé. Podľa detského anestéziológa Petra Kenderessyho, ktorý sa venuje bezpečnosti v nemocniciach, je celý rad vecí, ktoré mohli v tomto prípade zlyhať.

Lekári totiž pred operáciou bežne používajú checklist Svetovej zdravotníckej organizácie WHO. Ide o celosvetovo uznávaný postup. „Odškrtávate si veci, ktoré ste spravili od momentu kontaktu anestéziológa a sestry s pacientom na operačnej sále," vysvetľuje v rozhovore anestéziológ

„Vtedy sa prvý raz kontroluje identita pacienta, či je správne označená strana na ktorej sa bude operovať či typ procedúry,“ dopĺňa. Podľa neho to, že pomerne rýchlo vyhodili lekára nasvedčuje tomu, že išlo o ľudské zlyhanie.

Aj počas tohto procesu však môžu vzniknúť problémy. „Ukázalo sa rokmi, že došlo k pochybeniam, keď ľudia začali používať značku krížik. Pre niektorých to mohlo znamenať – túto nohu neoperuj.“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.