Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2019, 00:00

Európa nám diktuje asi pätinu domácich zákonov

Príliš prísna interpretácia euronariadení stojí viac ako štvrť miliardy, hovorí pre HN Lucia Mokrá, dekanka Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK.

Európa nám diktuje asi pätinu domácich zákonov
Zdroj: Reuters

Aké sú najčastejšie mýty o Európskej únii, respektíve jej úlohe v živote bežných ľudí?
Najčastejšie sa stretávame s tým, že Únia je len pre politikov, že predstavuje diktát a len berie peniaze a nič nám nepriniesla. V zásade vychádzajú tieto mýty z prehnaných očakávaní, že po vstupe budeme mať „západné“ platy a životnú úroveň ako v zakladajúcich krajinách EÚ, so sociálnymi výhodami škandinávskych krajín. A, samozrejme, hneď.

Koľko zákonov, ktoré schvaľuje slovenský parlament, vychádza z iniciatív EÚ, oproti čisto domácim návrhom?
Priemerne ročne vznikne členskej krajine povinnosť transponovať približne 60 smerníc. Za rok 2018 bolo Národnou radou predložených 445 návrhov zákonov. Ide približne o 13 percent agendy, ktorá priamo vychádza z iniciatív Únie. Ďalšie súvisiace implementačné normy môžu odhadom predstavovať spolu 20 percent celkovej legislatívnej agendy na národnej úrovni.


Je pravda, že legislatíva pri

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.