Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2019, 00:00

Európa nám diktuje asi pätinu domácich zákonov

Príliš prísna interpretácia euronariadení stojí viac ako štvrť miliardy, hovorí pre HN Lucia Mokrá, dekanka Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK.

Európa nám diktuje asi pätinu domácich zákonov
Zdroj: Reuters

Aké sú najčastejšie mýty o Európskej únii, respektíve jej úlohe v živote bežných ľudí?
Najčastejšie sa stretávame s tým, že Únia je len pre politikov, že predstavuje diktát a len berie peniaze a nič nám nepriniesla. V zásade vychádzajú tieto mýty z prehnaných očakávaní, že po vstupe budeme mať „západné“ platy a životnú úroveň ako v zakladajúcich krajinách EÚ, so sociálnymi výhodami škandinávskych krajín. A, samozrejme, hneď.

Koľko zákonov, ktoré schvaľuje slovenský parlament, vychádza z iniciatív EÚ, oproti čisto domácim návrhom?
Priemerne ročne vznikne členskej krajine povinnosť transponovať približne 60 smerníc. Za rok 2018 bolo Národnou radou predložených 445 návrhov zákonov. Ide približne o 13 percent agendy, ktorá priamo vychádza z iniciatív Únie. Ďalšie súvisiace implementačné normy môžu odhadom predstavovať spolu 20 percent celkovej legislatívnej agendy na národnej úrovni.


Je pravda, že legislatíva pri

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.