Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2019, 00:00

Dlh zdravotníctva rastie. Vyšplhal sa na 1,5 miliardy

Tri štvrtiny sumy majú na svedomí nemocnice. Z problémov ich zatiaľ nevytrhlo ani stámiliónové oddlženie, štátny dozor a ozdravné plány.

Dlh zdravotníctva rastie. Vyšplhal sa na 1,5 miliardy
Zdroj: TASR

Súčet nezaplatených faktúr kopiacich sa v zdravotníckom rezorte dosiahol ku koncu minulého roka 1,51 miliardy eur. Oproti záverečnému účtu za rok 2017 sa teda zvýšil o takmer 51 miliónov. Vyplýva to zo správy, s ktorou v utorok oboznámila vládnych kolegov ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Najväčším bremenom pre rezort ostáva 13 veľkých univerzitných a fakultných nemocníc. „V týchto zariadeniach sa uskutočňuje najväčší rozsah finančne náročných výkonov poskytovanej zdravotnej starostlivosti, pretože sú koncovými nemocnicami,“ konštatujú autori materiálu. Nemocniciam robia škrt cez rozpočet najmä neustále rastúce náklady na personál, ktoré tvoria takmer tri štvrtiny ich výdavkov. Záťažou je aj čoraz vyššia spotreba liekov. Práve faktúry ich dodávateľom tvoria najväčšiu časť nemocničného dlhu.


Zo zverejnených dát je zrejmé, že zisky nemocníc od zdravotných poisťovní sú pribl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.