Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2019, 00:00

Zdravotníctvo v roku 2018: top rozpočet i najvyššie dlhy

Zadlžovanie systému vlani pokračovalo aj z dôvodu rastúcich mzdových nákladov. Ministerka Andrea Kalavská chce do rezortu naliať ďalšie milióny.

Zdravotníctvo v roku 2018: top rozpočet i najvyššie dlhy
Zdroj: TASR

Prevádzka 13 veľkých univerzitných či fakultných nemocníc. A predovšetkým mzdy ošetrujúceho personálu. To sú kľúčové faktory, ktoré spôsobili, že slovenský zdravotnícky systém vytvoril rekordnú stratu. Tá vlani presiahla 1,5 miliardy eur.

Rast zadlžovania sa však v porovnaní s predošlým rokom podarilo spomaliť. Pomohli totiž stámiliónové finančné injekcie do nemocníc, ktorými sa ministerstvo zdravotníctva snažilo situáciu riešiť. Celkovo išlo na oddlženie zdravotníckych zariadení v minulom roku 339 miliónov eur. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská si tento týždeň od vlády vypýtala na dofinancovanie rezortu ďalších 90 miliónov eur navyše. „Myslím si, že táto suma peňazí by mala postačovať, aby sme upokojili situáciu,“ vyhlásila.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.