Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.05.2019, 09:50 Aktualizované dňa 08.05.2019 o 16:36

Progresívne Slovensko si zvolilo nového predsedu. Štefunka nahradí Truban

Strana na svojom sneme zvolila aj podpredsedov.

Michal Truban
Zdroj: TASR/P. Zachar

Novým predsedom Progresívneho Slovenska (PS) sa stal Michal Truban. Zvolili ho na stredajšom sneme hnutia. Okrem neho zvolili aj podpredsedov hnutia, ktorými sú Zora Jaurová, Irena Bihariová, Michal Šimečka, Martin Poliačik a bývalý predseda hnutia Ivan Štefunko.

​Zmeny sa uskutočnili po tom, čo začiatkom apríla nečakane ohlásil súčasný predseda strany a jeden z jej zakladateľov Ivan Štefunko, že v čele hnutia končí. 

"Toto zvolenie je pre mňa najväčšia výzva v živote. Ale nebojím sa, že by som v nej neuspel, pretože v nej nie som sám. Progresívne Slovensko nie je strana jedného človeka, nikdy taká nebola a nikdy taká nebude," povedal Truban.

Vyjadril názor, že tak ako stranu aj Slovensko a Európu čakajú viaceré výzvy - uchrániť si svoju budúcnosť, slobodu, demokraciu.

"Na to, aby sme porazili extrémizmus, musíme ukázať, že sa dá vládnuť pozitívne, že sa dá vládnuť konštruktívne, dokážeme pripraviť systém a štát a našu spoločnosť na to, aby bola spravodlivá, férová a moderná a pre všetkých," dodal.

Jedným z prvých krokov, ktoré čakajú nové predsedníctvo, je podľa jeho slov úspech v eurovoľbách. V tejto súvislosti ocenil spoluprácu so stranou Spolu. Verí, že s podobnou spoluprácou pôjdu aj do budúcoročných parlamentných volieb.

Po prípadnom zvolení aj do Národnej rady (NR) SR si vie predstaviť spoluprácu s viacerými stranami zo súčasnej opozície. Povedal tiež, že nechcú spolupracovať so stranami Smer-SD, SNS či fašistickými stranami.

Na sneme vystúpili v rozprave viacerí členovia PS. Vystúpila tiež bývalá podpredsedníčka strany a novozvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá vyjadrila názor, že Progresívne Slovensko už nie je malá strana.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.