Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2019, 19:48

Vatikán vyšetruje slovenského biskupa zo sexuálneho obťažovania

Prípad koncom minulého roka otvorila prokuratúra v Prešove.

Vatikán vyšetruje slovenského biskupa zo sexuálneho obťažovania
Zdroj: TASR/AP

Vatikán dnes začal vyšetrovanie prípadu biskupa gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Milana Chautura, ktorý čelí obvineniam, že v minulosti sexuálne obťažoval neplnoleté dievča.

S odvolaním sa na slovenské médiá o tom informovala agentúra Kathpress, podľa ktorej kauzu posúdi Kongregácia pre náuku viery, vatikánska inštitúcia dohliadajúca na dodržiavanie katolíckej viery a mravov.

Vladyku obvinila z obťažovania medzitým už dospelá žena počas ich spoločnej schôdzky v novembri 2017. Následne sa obrátila aj na políciu.

Žena tvrdí, že ju košický biskup pred 30 rokmi, vtedy ako šesťročnú, obchytával na intímnych miestach. Prípad koncom minulého roka otvorila prokuratúra v Prešove.

​Košický biskup trvá na tom, že dievča iba pobozkal. "Pobozkať a objať dieťa je niečo normálne, ľudia to bežne robia, ak samozrejme nemajú postranné úmysly," uviedol.

Podľa Kathpress sa šesťdesiatjedenročný Chautur teší plnej podpore slovenskej biskupskej konferencie a svoj úrad ďalej vykonáva bez prerušenia a obmedzenia. Za obľúbeným duchovným údajne stojí tiež väčšina veriacich.

Kritici však poukazujú na prípad kňaza vo obci Nevidzany, ktorý bol v roku 2015 odsúdený na tri roky väzenia za sexuálne zneužívanie neplnoletého dievčaťa. Väčšina členov farnosti vtedy aj po právoplatnom rozsudku solidarizovala s farárom namiesto s obeťou.

Gréckokatolícka cirkev patrí medzi katolícke cirkvi byzantského obradu. Pri poslednom sčítaní ľudu v roku 2011 sa k nej na Slovensku prihlásilo vyše 206-tisíc ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.