Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2019, 17:34 Aktualizované dňa 07.05.2019 o 21:39

Budúca prezidentka Čaputová získala ocenenie Európska osobnosť roka

Cena sa udeľuje európskym lídrom za mimoriadne úspechy v oblasti politiky, obchodu a inovácií.

Budúca prezidentka Čaputová získala ocenenie Európska osobnosť roka
Zdroj: Reuters

Spravodajská televízia Euronews v utorok oznámila, že Zuzana Čaputová, nastávajúca prezidentka Slovenskej republiky, sa stala Európskou osobnosťou roka.

Budúcu hlavu štátu ocenili v rámci druhej edície "European Leadership Awards", ktorú v pondelok (6.5) hostila uvedená televízna stanica spolu s Európskym podnikateľským summitom (EBS).

Televízia Euronews na svojej internetovej stránke spresnila, že cena Európska osobnosť roka sa udeľuje európskym lídrom za mimoriadne úspechy v oblasti politiky, obchodu a inovácií a týka sa mužov a žien, "ktorí formujú Európu".

Slávnostný ceremoniál oznámenia mien nominantov na ceny a ich víťazov z oblasti politiky, obchodu a inovácií sa konal v Bruseli v známom konferenčnom centre v Paláci Egmont.

Čaputovej súpermi boli známe osobnosti

Porota zostavená z piatich renomovaných osobností z rôznych oblastí, vrátane šéfredaktorky Euronews Gardenie Trezziniovej a predsedu platformy BusinessEurope Pierra Gattaza, vybrala najlepších Európanov pre rok 2019 v piatich rôznych kategóriách.

Európskou osobnosťou roka sa podľa poroty stala slovenská politička, právnička a aktivistka a od 15. júna 2019 prezidentka Zuzana Čaputová.

Ďalšími uchádzačmi o cenu boli 16-ročná švédska aktivistka a bojovníčka proti klimatickým zmenám Greta Thunbergová a bývalý francúzsky futbalista Lilian Thuram a veľvyslanec UNICEF, ktorý sa dlhodobo angažuje v boji proti rasizmu.

Ocenenie získal aj Juncker

Európskym lídrom roka sa stal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý "predbehol" vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera z Francúzska a švédsku eurokomisárku pre obchod Ceciliu Malmströmovú.

V kategórii Európsky podnikateľ roka najviac bodov od poroty získali Vincent Zimmer a Markus Kressler, ktorí zaviedli do praxe Kiron, čiže prístup utečencov k vyššiemu vzdelávaniu. Ich súperom bol Fredrik Carling, riaditeľ švédskej spoločnosti Hövding, ktorá stojí za prvým airbagom na svete pre cyklistov, a český podnikateľ Oliver Dlouhý, zakladateľ cestovnej rezervácie Kiwi.com. 

Najväčší úspech v kategórii Európska sociálna iniciatíva roka získala Saori Dubourgová, členka predstavenstva spoločnosti BASF SE, ktorá od júna 2013 do 1. apríla 2017 pôsobila ako prezidentka odboru výživy a zdravia v BASF SE.

Porota za Európskeho inovátora roka označila Yvana Bourgnona zo Švajčiarska, ktorý je zakladateľom spoločnosti The Sea Cleaners (Čistič morí).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.