Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2019, 12:22 Aktualizované dňa 06.05.2019 o 13:02

Kauzu vraždy exministra Duckého vrátila Ukrajina na Slovensko

Ukrajina takmer po desiatich rokoch vrátila nevyriešenú kauzu naspäť na Slovensko.

Kauzu vraždy exministra Duckého vrátila Ukrajina na Slovensko
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Viac ako 20 rokov nevyriešenú kauzu vraždy exministra hospodárstva a vysokého predstaviteľa Slovenského plynárenského priemyslu Jána Duckého takmer po desiatich rokoch vrátili ukrajinské orgány činné v trestnom konaní naspäť na Slovensko.

TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Zuzana Drobová.

Z vraždy bol na Slovensku obžalovaný Ukrajinec Oleg Thoryk "Ukrajinská strana 5. februára tohto roka vrátila súdne spisy spolu s rozhodnutím vyšetrovateľa zo 17. decembra 2018, ktorý zastavil trestné konanie voči menovanému z dôvodov, že skutok sa stal na území SR, nebola preukázaná spoluúčasť Olega K. T. a chýbali prvky trestnej činnosti. Všetky doručené písomnosti s rozsiahlym spisovým materiálom boli zaslané Okresnému súdu (OS) Bratislava I na ďalší postup," uviedla v pondelok pre TASR Drobová.

Ukrajinská strana, konkrétne Generálna prokuratúra Ukrajiny, však dlhšie slovenské orgány neinformovala o stave vyšetrovania vraždy exministra Duckého. Rezort spravodlivosti viackrát orgány susednej krajiny urgovalo.

Slovenskú stranu nemuseli informovať

Slovenská strana celý prípad postúpila a spisový materiál zaslala ukrajinským justičným orgánom, keďže sa obžalovaný nedostavoval na pojednávania nižšieho bratislavského súdu. Prípad sa na Ukrajinu postúpil na základe žiadosti Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Slovenské justičné orgány však voči Thorykovi mohli v zmysle paragrafu 529 odseku 5 Trestného poriadku pokračovať v trestnom stíhaní, alebo nariadiť výkon trestu, ak by dožiadaný štát oznámil, že vo veci nebude konať, alebo dodatočne odvolal svoje rozhodnutie o prevzatí veci, alebo by oznámil, že v konaní nebude pokračovať.

GP Ukrajiny prevzala trestné konanie voči Olegovi Thorykovi koncom leta 2010. Príslušné justičné orgány však slovenskú stranu nemuseli konkrétne informovať, pretože išlo a ide o vnútroštátne trestné konanie Ukrajiny.

Okresný súd Bratislava I začiatkom júla 2010 nechal úradne preložiť do ukrajinského jazyka potrebné listiny. Išlo o veľmi rozsiahly spisový materiál. Ministerstvo spravodlivosti predtým súhlasilo s podaním žiadosti o odovzdanie trestného konania vedeného na území Slovenska proti Thorykovi pre trestné činy vraždy a nedovoleného ozbrojovania. Šéfkou rezortu spravodlivosti bola v tom čase Viera Petríková.

Obvinenia poprel

OS Bratislava I začiatkom októbra 2008 odročil na neurčito hlavné pojednávanie s obžalovaným Thorykom. Súd vtedy prerušil trestné stíhanie. Na spomínaný návrh prokuratúry navrhoval konanie proti ujdenému, keďže Thoryk sa na pojednávania nedostavoval a jeho slovenský právny zástupca Andrej Lehoťan bol s ním vtedy už len v sporadickom telefonickom kontakte. Na splnenie tejto podmienky sa musela najskôr využiť možnosť postúpenia trestnej veci orgánom štátu, v ktorom je obžalovaný. Obžalovaný ani nedával súhlas svojmu obhajcovi na pojednávanie v jeho neprítomnosti.

Olega Thoryka začiatkom leta 2007 slovenská prokuratúra opäť obžalovala z vraždy Duckého. Zastreleného ho našli 11. januára 1999 vo vchode panelového domu na Bajzovej ulici č. 12 v Bratislave. Bol zastrelený štyrmi strelami z pištole kalibru 7,65 mm.
Thoryk obvinenia viackrát poprel. Podľa vlastných slov sa usiloval celú vec vyriešiť a na Slovensku sa chce stretnúť s dcérou.

Zdôraznil, že proti nemu nie je dôveryhodný svedok. "Všetci mi vraveli: Odíď, kým si živý," uviedol Ukrajinec pred začiatkom nových pojednávaní pre Hospodárske noviny.

"Aj teraz sa snažím, ale odhovárajú ma od toho. Ja sa chcem na Slovensku stretnúť s dcérou a porozprávať sa s ňou. Chcel by som aj ukončiť túto záležitosť. Už ma nebaví žiť v takomto svete - neviem, či je demokracia, alebo vládnu démoni," dodal ďalej.

Podľa jeho názoru "niekomu o niečo ide, potrebuje umlčať Ivana Miška (podľa niektorých médií údajný bos ukrajinskej mafie na Slovensku, pozn. TASR)", a potom aj jeho. Oleg Thoryk odišiel podľa vlastných slov zo Slovenska preto, lebo najprv sa bál o svoj život. "Rozumiete, Ivana Miška sa pokúsili zavraždiť. Jemu dali na istý čas pokoj. Chceli nájsť niečo naňho a nenašli. Potom rozhodli, že ma pustia von a spájali ma so všetkými mafiánmi. Tlmočil to vtedy Ladislav Pittner (bývalý minister vnútra a exriaditeľ SIS, pozn. TASR). Mafia a syndikát, to mi nerobí dobré meno," zdôraznil.

Podozrivý Ukrajinec okrem iného spochybnil dôveryhodnosť kľúčového svedka Jána R. a jeho výpoveď označil za klamstvá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.