Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2019, 00:00

Štefánikova storočnica pripomínala politický míting

Sté výročie smrti Milana Rastislava Štefánika si pripomenuli politici na spomienkovom podujatí na Bradle. Akciu však narúšali hlasné pokriky prívržencov jednej z politických strán.

Štefánikova storočnica pripomínala politický míting
Zdroj: HN Peter Mayer

Andrej Kiska kráča po schodoch z bieleho travertínu na vrchol Štefánikovej mohyly, ktorá leží neďaleko Brezovej pod Bradlom. V dave to začína šumieť. Spod zelenej vlajky s bielym dvojkrížom sa ozve polohlasné: „Úžerník.“ Hlava štátu si pokriky kotlebovcov nevšíma. „Do basy s tebou“ či „hanba“ spustia zborovo sympatizanti ĽSNS Mariana Kotlebu. Podporovatelia Progresívneho Slovenska deliaci sa pod mohylou o rovnaký priestor s podporovateľmi ĽSNS, SNS či Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku kotlebovcov pokarhajú. Kiska sa zaradí na úpätí mohyly k ďalším štátnikom. Slávnosti stého výročia smrti najslávnejšieho slovenského generála na preplnenom pamätníku sa môžu začať.

Politici o Štefánikovi
Na mohyle si „podávali mikrofón“ traja najvyšší ústavní činitelia Slovenska. Zvuková technika občas zlyhá, mikrofón sa odmlčí a tisíce ľudí sledujú len naprázdno sa pohybujúce pery štátnych funkcionárov. Zatiaľ čo premiér Peter Pellegrini ešte v piatok Bielom dome diskutoval s Donaldom Trumpom, v sobotu už rečnil o Štefánikovi. Toho premiér nepovažuje za nadčloveka a snažil sa podčiarknuť generálove ľudské vlastnosti.

„Po každom páde sa znova a znova postavil a neúnavne bojoval ďalej,“ dodal predseda vlády. Šéf parlamentu si zase predstavil, čo by Štefánik znamenal pre rodiace sa Československo, ak by ho tragická nehoda nepripravila o život. „Keby Štefánik žil, Československá republika by bola v mnohom iná. Keby Štefánik žil, bojoval by s bláznivým fašizmom v 30. rokoch,“ povie Danko. Dav ho takmer mlčky sleduje. Spod vlajok ĽSNS, ktorá obdivuje práve vojnový štát Jozefa Tisa, sa občas ozve tichý smiech. Najintenzívnejšiu búrku posmeškov osadenstvo spod zelených vlajok spustí najmä počas prejavu hlavy štátu.


Stranícke panoptikum
„Buďte ticho,“ zahriakne progresívne krídlo kotle

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.