Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2019, 00:00

Ústavný súd: Súdy nemali pravdu. Novinári môžu slobodne písať o Gorile

Novinári môžu písať o spise Gorila a citovať z neho.

Ústavný súd: Súdy nemali pravdu. Novinári môžu slobodne písať o Gorile
Zdroj: TASR/Pavol Funtál

To skonštatoval Ústavný súd, ktorý rozhodoval o porušení ústavných práv spoločnosti MAFRA Slovakia, vydavateľa denníka Hospodárske noviny, rozsudkom Krajského súdu Bratislava vo veci žaloby spoločnosti Penta Investments Group Limited. Spoločnosť podala na vydavateľa žalobu po uverejnení komentára v júni 2013. Nepáčilo sa jej citovanie zo spisu a žiadali uverejnenie opravy. Ústavný súd však v náleze konštatoval, že médiá majú právo písať o spise a komentovať ho.

Podľa sudcov je absurdné, aby novinári nahrádzali orgány činné v trestnom konaní a zisťovali autenticitu spisu. Ako tvrdia, keby médiá nemohli Gorilu citovať, bolo by to z hľadiska slobody prejavu neakceptovateľné. „Ide o závažnú celospoločenskú tému, ku ktorej médiá musia mať možnosť vyjadrovať sa. Ich úlohou je totiž poukazovať aj na politické prešľapy a škandály, aby tak podporili konštruktívnu debatu v spoločnosti,“ konštatujú sudcovia v rozhodnutí.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.