Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2019, 00:00

Europravidlá komplikujú život firmám, ľudí chránia

Regulácia tovarov, ktoré sa pohybujú na spoločnom trhu Únie, so sebou často prináša aj navonok nezmyselné zákazy a pravidlá. Zástupcovia spotrebiteľov však zdôrazňujú, že sú opodstatnené.

Europravidlá komplikujú život firmám, ľudí chránia
Zdroj: Reuters

Diktát Bruselu, alebo ochrana spotrebiteľov? Smernice a nariadenia Európskej únie o tovaroch pohybujúcich sa na spoločnom trhu mnohokrát vyvolávajú zmiešané reakcie verejnosti. Stačí si spomenúť na mýty o zákaze hranolčekov či pravidlách zakrivenia banánov, reguláciu veľkosti nakladaných uhoriek či stiahnutie ortuťových teplomerov z trhu. Politika Únie totiž uplatňuje prísne bezpečnostné normy na výrobky od hračiek cez elektrické spotrebiče, kozmetiku, lieky až po potraviny.


Obchodníci sa preto často sťažujú, že spoločná regulácia je náročná až nezmyselná. „Nevidíme dôvod, aby európske pravidlá určovali zakrivenie uhoriek, aby nariaďovali používanie druhu osvetlenia. Z nášho uhla pohľadu je nezmyselná aktivita Európskej únie aj pokiaľ ide o letný a zimný čas,“ myslí si Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu.


Zástupcovia spotrebiteľov, naopak, pouk

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.