Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2019, 14:24

Prieskum: Takmer polovica ľudí je spokojná so zvolením Čaputovej

Najviac nespokojných voličov s výsledkom prezidentských volieb je v stranách ĽSNS a Smer.

Zuzana Čaputová
Zdroj: HN/Peter Mayer

Takmer 48 percent ľudí je spokojných s výsledkami marcových prezidentských volieb, v ktorých zvíťazila Zuzana Čaputová. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza. 

Nespokojných je 45,8 percent opýtaných a viac ako 6 percent respondentov sa nevedelo vyjadriť. 

Drvivá väčšina voličov Smeru (88,8 percent) je nespokojná s víťazstvom Zuzany Čaputovej, ktorá v druhom kole porazila kandidáta podporovaného sociálnymi demokratmi Maroša Šefčoviča.

Naopak, až 80, 6 percent voličov opozičnej SaS je s výsledkami spokojných. Kandidát liberálov Robert Mistrík sa pred prvým kolom vzdal v prospech Čaputovej, ktorú následne podporili aj sulíkovci.

Spokojní s tým, ako dopadol súboj o prezidentské kreslo sú aj voliči hnutia OĽaNO (71,6 percent), koalície PS-Spolu (94,2 percent), hnutia Sme-rodina (71,5 percent). 

Nespokojní so zvolením Zuzany Čaputovej sú voliči koaličnej SNS (64 percent) a strany ĽSNS (84,7 percent). Prevaha nespokojných voličov je aj v mimoparlamentnom KDH (54 percent).

Väčšina voličov Most-Híd je s výsledkami prezidentských volieb spokojná (46,1 percent), zatiaľ čo 39,8 percent voličov je nespokojných.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1026 respondentov v dňoch 8. až 14. apríla 2019.

Zuzana Čaputová zvíťazila v druhom kole prezidentských volieb so ziskom 58,4 percent hlasov. Dôveru jej vyjadrilo 1 056 582 voličov. Jej protikandidát eurokomisár Maroš Šefčovič získal 41,6 percent hlasov, čo predstavovalo 752 403 voličov. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.