Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2019, 15:20

Odborníci chvália youtuberov, Sajfu, ale aj Zomri. Účasť Slovákov v eurovoľbách by mala byť vyššia

K volebným urnám počas eurovolieb príde viac Slovákov, tvrdí prieskum Únie.

Odborníci chvália youtuberov, Sajfu, ale aj Zomri. Účasť Slovákov v eurovoľbách by mala byť vyššia
Zdroj: europa2

Podľa čerstvých čísel Európskej únie tragickú účasť Slovákov v eurovoľbách vystrieda mierny nárast. Vraj za to môžu youtuberi, ale aj kontroverzný satirický portál. V europarlamente skončia tiež dvaja slovenskí extrémisti, prognózuje odborník.

Nárast účasti Slovákov
Európska únia mesiac pred voľbami do europarlamentu prišla s kľúčovým prieskumom Eurbarometra. Ten si vzal na mušku potenciálnu účasť Európanov, konkrétne aj Slovákov, na eurovoľbách. Voľby sú pre domácich už dlhodobo nezaujímavé. Zatiaľ čo v roku 2009 do hlasovacích urien vhodilo lístky 19,64 percenta oprávnených voličov, o päť rokov to už bolo len 13,05 percenta.

Podľa zverejneného Eurobarometra číslo účasti narástlo. K volebným urnám určite pristúpi 20 percent opýtaných a pravdepodobne by za stranu alebo potenciálneho europoslanca hlasovalo 39 percent.

„Napriek tomu, že priemer v Európskej únii je pravdepodobne 53 percent, tieto údaje nás tešia,“ povedal šéf Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Dionýz Hochel. Práve európske inštitúcie stavili na taktiku informatizácie občanov o eurovoľbách.

Sociologička Oľga Gyárfášová však upozorňuje, že konečný záujem vo voľbách nie je priamo úmerný s informovanosťou voličov. „Problém nezáujmu nesúvisí s mierou nedostatku informovanosti,“ podčiarkla.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.