Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2019, 00:00

Príplatky spôsobia miliónové manko

Tisícky zdravotných sestier a lekárov budú mať od mája nárok na nočné príplatky. Nemocnice však vyššie platy nemajú z čoho vyplácať.

Príplatky spôsobia miliónové manko
Zdroj: TASR

Májové zvyšovanie príplatkov za nočnú prácu sa, s výnimkou administratívy, aspoň čiastočne dotkne prakticky každého zamestnanca nemocníc. „V nemocniciach je nepretržitá prevádzka. Na tri zmeny robia zdravotné sestry, ale aj ďalší personál na urgentných príjmoch – sú to rádiologickí asistenti, laboranti.

Lekári pracujú na jednu zmenu a potom majú zasa pravidelné nočné služby. Potrebná je aj služba vrátnikov, údržbárov a tak ďalej,“ vymenúva realitu nočného chodu nemocníc predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníckych a sociálnych pracovníkov Anton Szalay. Podľa neho bude mať na príplatky nárok približne 85 percent pracovníkov nemocníc. Veľkých štátnych zariadení sa to zatiaľ výrazne nedotkne, spomínané výhody obsiahli v kolektívnych zmluvách. Pre vyše 70 malých a stredne veľkých nemocníc, ktoré sa dlhodobo boria s dlhmi a nedostatočným financovaním, je sociálny balíček ďalším bremenom.

Neúspešné rokovania
Nemocnice potrebujú na sociálny balíček zhruba 10 miliónov eur. Je to však len časť chýbajúcich peňazí – po zarátaní výdavkov na zvýšené mzdy či rekreačné poukazy im chýba v rozpočte na tento rok dokopy 150 miliónov. Asociá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.