Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 11:48 Aktualizované dňa 24.04.2019 o 13:11

Blíži sa koniec kolón v Šali? Vyhlásili súťaž na obchvat mesta za vyše 60 miliónov

  • Výstavba obchvatu Šale by sa reálne mohla začať koncom tohto roka.
  • Súčasťou stavby bude 13 mostných objektov a 705 metrov dlhý most cez rieku Váh.
  • Kritériom na vyhodnotenie ponúk je cena.
  • Zákazka bude spolufinancovaná z eurofondov.
Blíži sa koniec kolón v Šali? Vyhlásili súťaž na obchvat mesta za vyše 60 miliónov
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

"Ničíte nám prostredie," odkazoval šoférom 20. apríla 2012 transparent na kruhovom objazde vo Veči. Desiatky ľudí vtedy protestovali za vybudovanie obchvatu Šale, ktorej je Veča mestskou časťou.

Dopravná situácia je v meste trvale problematická, denne sa najmä na hlavnom ťahu tvoria rozsiahle kolóny. Dopravná aplikácia Waze hlási zápchy z tohto okresného mesta aj krátko popoludní v stredu 24. apríla 2019.

Zdroj: Waze

Vypísali verejné obstarávanie

Po siedmich rokoch od spomínaného protestu však svitá na lepšie časy. ​Slovenská správa ciest totiž vypísala verejné obstarávanie na dodávateľa prác pri výstavbe obchvatu Šale

Predpokladaná cena zákazky je viac ako 60,3 milióna eur, s výstavbou by sa mohlo začať koncom roka 2019.  

Kritériom je cena

Stavebné práce budú pozostávať z vybudovania preložky cesty I/75 v dĺžke takmer 12 kilometrov. Súčasťou stavby bude 13 mostných objektov a 705 metrov dlhý most cez rieku Váh. V rámci prác dôjde aj k úprave ciest II. a III. triedy, k realizácii protihlukových opatrení a vegetačných úprav.

„Vyvolané investície sú preložky a úpravy vodných tokov, vodovodov a plynovodov, zavlažovacích a odvodňovacích systémov,“ stojí v podmienkach obstarávania.

Ako sa uvádza vo vestníku verejného obstarávania, lehota na predkladanie ponúk je do 6. júna. Kritériom na vyhodnotenie ponúk je cena. Zákazka bude spolufinancovaná z eurofondov.

Radnica víta posun

Posun v príprave obchvatu privítala aj šalianska radnica.

„Primátor mesta Jozef Belický so svojou zástupkyňou Danicou Lehockou ešte v januári navštívili generálneho riaditeľa správy ciest Romana Žemberu, aby sa informovali o stave výstavby. Už vtedy sa vrátili z Bratislavy so správami, že Slovenská správa ciest podala žiadosť o stavebné povolenie obchvatu. Vyhlásenie verejného obstarávania znamená, že výstavba by sa reálne mohla začať koncom tohto roka,“ uviedla Erika Kollerová z mestského úradu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.