Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 09:55 Aktualizované dňa 24.04.2019 o 11:50

Konšpirácie na Slovensku šíria ľudia ako Blaha, Fico a Pellegrini, tvrdí Nicholsonová

Lucia Ďuriš Nicholsonová upozornila na to, že miera toho, ako sú Slováci ochotní veriť hoaxom a konšpiráciám, je vysoká.

Lucia Nicholsonová
Zdroj: TASR

Novela tlačového zákona, ktorú navrhli poslanci Národnej rady za Smer Miroslav Číž a Dušan Jarjabek, je "náhubkový zákon" pre novinárov a je priamym ohrozením slobody prejavu. Tvrdí to podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, pričom upozorňuje, že legislatíva prichádza v čase, keď sa objavili informácie o sledovaní novinárov.

"Najmä tých, ktorí boli kritickí vo vzťahu k súčasnej vládnej koalícii a boli sledovaní ľudmi, ktorí sú tiež prepojení na súčasnú vládnu koalíciu," pripomenula.

Poslankyňa tiež upozornila na to, že miera toho, ako sú Slováci ochotní veriť hoaxom a konšpiráciám, je vysoká, svoju úlohu pri tom podľa nej zohráva fakt, že ich šíria aj politici. Tvrdí, že k negatívnej situácii v súvislosti so slobodou tlače prispievajú aj expremiér Robert Fico a predseda parlamentu Andrej Danko svojimi postojmi k médiám.

"Hoaxy a konšpirácie na Slovensku šíria ľudia ako predseda Výboru pre európske záležitosti Blaha, expremiér Fico či predseda vlády Pellegrini,"  hovorí Nicholsonová.

Podľa podpredsedníčky parlamentu by mali byť voči poslancovi Smeru Blahovi vyvodené dôsledky. "Nie je možné, aby tento človek diktoval zahraničnú politiku Slovenska," dodala.

Sloboda tlače upadá, tvrdí SaS

Opozičná strana SaS odsudzuje sledovanie novinárov a podporuje slobodu tlače. Tá však podľa lídra strany Richarda Sulíka aj vzhľadom na medializované informácie o sledovaní upadá.

"Nepovažujeme správne obmedzovať alebo zakazovať prejavy, ani také, s ktorými bytostne nesúhlasíme," doplnil Sulík s tým, že pomôcť môže informovanosť a transparentnosť.

"Veľmi oceňujeme pravidlá, ktoré platia pre politické reklamy, že vždy musí byť známy zadávateľ, objednávateľ, že je možné sa dozvedieť, kto a akú sumu do politickej reklamy investoval. Toto sú tie správne metódy, ktoré podporujeme," pripomenul.

Sledovanie novinárov

Podnikateľ Marian Kočner si mal najímať ľudí na sledovanie niektorých novinárov. Informovali o tom Denník N a denník Sme, ktorých redaktorov sledovali. Bol medzi nimi aj zavraždený novinár Ján Kuciak.

Sledovať ich malo najmenej šesť ľudí viac ako rok. Podieľať sa na tom mali aj dvaja bývalí príslušníci Slovenskej informačnej služby (SIS), pomocníkov mali mať aj na polícii.

Vyšetruje to Národná kriminálna agentúra a vo veci je začaté trestné stíhanie proti neznámemu páchateľovi pre trestný čin nebezpečného prenasledovania alebo porušenia dôvernosti ústneho alebo iného prejavu. Obvinený nie je zatiaľ nikto.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.