Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 00:00

Dve úrovne maturity zo slovenčiny sú opäť v hre

Ťažšia maturita by mohla nahradiť prijímačky na vysokú školu.

Dve úrovne maturity zo slovenčiny sú opäť v hre
Zdroj: HN/Peter Mayer

Žiaci zo stredných odborných škôl menej čítajú. Aj preto majú problém pri maturite zo slovenského jazyka, upozorňujú učitelia. Aj preto sa Národný ústav certifikovaných meraní rozhodol uvažovať o zmene maturity zo štátneho jazyka.

„Spolu so Slovenskou asociáciou učiteľov slovenčiny chceme otvoriť diskusiu o viacerých modeloch, prípadne dvojúrovňovej maturitnej skúške zo slovenčiny,“ uviedla pre HN Romana Kanovská.

V praxi by sa tento model podobal maturite v cudzom jazyku. Úroveň B1 je pre stredné odborné školy, B2 je pre gymnáziá a C1 pre bilingválne gymnáziá.

„Úvaha o dvojstupňovej maturite zo slovenského jazyka a literatúry sa nemôže vnímať izolovane, musí sa riešiť v kontexte celej maturitnej skúšky,“ uviedol Miloslav Vojtech, predseda Rady Slovenskej asociácie učiteľov slovenčiny.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.