Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 00:00

V rebríčku deficitov sme sa zhoršili

Schodok verejných financií dosiahol vlani 0,7 percenta HDP, Eurostat si však chce preveriť naše dáta.

V rebríčku deficitov sme sa zhoršili
Zdroj: Reuters

Slovenské verejné financie dosiahli vlani historický míľnik, štát totiž minul iba o 0,7 percenta HDP viac ako mal k dispozícii, čo je najmenej v ére samostatnosti. Na tento úspech však vrhá tieň medzinárodné porovnanie, v ktorom sme sa oproti roku 2017 zhoršili. Kým predvlani sme obsadili v rámci Európskej únie 11. miesto, vlani sme skončili o priečku nižšie. Predbehli nás totiž naši západní susedia. Rakúsko sa z deficitu podobného tomu nášmu dostalo do prebytkového hospodárenia, a to aj napriek tomu, že rast ich HDP bol výrazne nižší ako ten náš.


V skutočnosti by však náš výsledok mohol byť ešte horší. Eurostat totiž vyjadril pochybnosti o kvalite dát o štátnych výdavkoch. Konečný schodok by tak mohol byť ešte vyšší ako v ro

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.