Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2019, 00:00

Právne rady bez licencie. Môže hroziť aj väzenie

Advokátska komora si do zákona presadila novú zmenu. Za právne rady bez licencie sa pôjde za mreže až na tri roky.

Právne rady bez licencie. Môže hroziť aj väzenie
Zdroj: Reuters

Profesijná samospráva advokátov dlhodobo bojuje proti pokútnictvu. Týmto slovom sa označuje poskytovanie právnej pomoci bez príslušnej licencie. Po silnom tlaku Slovenskej advokátskej komory a ďalších organizácii sa novelou Trestného zákona zásadne sprísnilo trestanie týchto skutkov. Po novom sa tak za poskytovanie právnych služieb bez živnosti môžete dostať za mreže až na tri roky. Komora si zmenu pochvaľuje.


Za právne rady za mreže
Novela Trestného zákona z dielne ministra spravodlivosti Gábora Gála je už niekoľko týždňov v praxi. Priniesla jednu zásadnú novinku. Po novom sa za neoprávnený výkon činností, ktoré potrebujú špeciálne povoleni, hrozia až tri roky väzenia. Sprísnenie regulácie sa udialo po silnom lobingu zo strany advokátskej komory. Dôvody na prijatie zmeny vláda zhrnula v dôvodovej správe: „V praxi nie sú ojedinelé prípady, kedy osoby bez odbornej kvalifikácie vykonávajú za úplatu činnosti, ktoré zákon osobitne reguluje.“ Táto zmena zasiahne najmä slobodné povolania. Medzi ne patrí aj advokácia. Pri právnický

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.