Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2019, 19:00

Hrozí tunelu Višňové ďalšie predraženie? Odborník vysvetlil, aké nástrahy ešte čakajú na meškajúcu stavbu

  • Pozrite si rozhovor s bývalým investičným riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti Jurajom Čermákom.
  • Po ukončení zmluvy s bývalým zhotoviteľom bude podľa odborníka ohľadne obnovenia prác dôležité, aký spôsob súťaže zvolí NDS.

Do výberu o zhotoviteľa tunela Višňového sa podľa odborníka zapoja všetky najväčšie stavebné firmy.

V rozhovore v HNtelevízii so šéfredaktorkou Hospodárskych novín Marcelou Šimkovou to povedal bývalý investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Čermák.

​Po ukončení zmluvy s bývalým zhotoviteľom bude podľa odborníka ohľadne obnovenia prác dôležité, aký spôsob súťaže zvolí NDS. "Budem optimista. Do konca roka, pokiaľ nebudú veľké námietky a bitky medzi zhotoviteľmi, tak by sa mali práce obnoviť," tvrdí Čermák. 

Vie si predstaviť, že to budú robiť v jednom združení a dohodnú sa, čo kto dokedy urobí, aby tunel mohol čo najskôr ís do prevádzky. 

Pre samotné dielo a NDS by to bolo najlepšie, keby sa posadili za jeden stôl a dohodli sa. Urýhli to tak súťaž a nebudú námietky a nebudeme
riešiť problémy ďalší rok.

Odborník tvrdí, že tunel Višňové sa dá dokončiť a pustiťdo prevádzky do 24 mesiacov. "To znamená, že pokiaľ by dokonca tohto roku
bol vysúťažený zhotoviteľ do konca roka, tak do roku 2021 sa dá tunel dokončiť úplne v pohode," povedal Čermák. 

​Je pravdepodobné, že sa tunel Višňové kvôli zastavením prácam predraží. "Niektoré chyby sú skryté, zhotoviteľ si preto robí rezervy. Započítava sa vám inflácia pracovnej sily, okamžite tie výdavky naskakujú."

Celý rozhovor nájdete vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.