Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 11:03 Aktualizované dňa 18.04.2019 o 11:31

Najnovší prieskum: Smer sa výrazne prepadol, Most je mimo parlamentu

  • Celkovo by sa do parlamentu podľa prieskumu agentúry Focus dostalo osem subjektov.
  • Oproti predošlému meraniu Focusu sa Smer prepadol o 3,4 percentuálneho bodu.
  • Koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu je najväčším skokanom prieskumu.
  • Most sa okrem posledných dvoch prieskumov Focusu nikdy vo svojej histórii pod päť percent nedostal.

Tradičná parlamentná strana Most-Híd by sa do Národnej rady nedostala. Ukazuje to prieskum agentúry Focus, ktorý bol uskutočnený v prvej polovici apríla. Celkovo by sa do parlamentu dostalo osem subjektov.

Vyhral by Smer, no utrpel by výrazné straty. V prieskume sa ocitol pod 20 percentami a oproti predošlému meraniu Focusu z marca tohto roka sa prepadol o 3,4 percentuálneho bodu.

Strane Roberta Fica namerala preferencie pod 20 percent skôr v apríli aj agentúra AKO, okrem toho Smer taký výsledok nezaznamenal od júna 2003.

Progresívci a Spolu druhí

Za sociálnymi demokratmi by s vyše 13 percentami nasledovala koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu, ktorá je zároveň najväčším skokanom prieskumu s nárastom oproti minulému mesiacu o 4,3 percentuálneho bodu.

V marcových prezidentských voľbách uspela kandidátka progresívcov Zuzana Čaputová, ktorá v druhom kole porazila eurokomisára Maroša Šefčoviča, podporovaného Smerom. 

SaS je najnižšie od volieb

Tretí by skončili extrémisti z ĽSNS. Koncom tohto mesiaca môže padnúť verdikt Najvyššieho súdu, ktorý rozhoduje o návrhu generálneho prokurátora na rozpustenie kotlebovcov. 

Pre aktuálneho lídra opozície z SaS je výsledok tesne nad 10 percent najhorším, aký zaznamenal od obdobia pred parlamentnými voľbami z marca 2016.

Historicky nízke čísla Mosta

Koaličnému Mostu nameral Focus preferencie pod hranicou piatich percent, ktorá zaručuje vstup do zákonodarného zboru, už aj v predošlom mesiaci. Išlo o prieskum z druhej polovice marca, ktorý však bol zverejnený až po prezidentských voľbách začiatkom apríla.

Strana Bélu Bugára sa okrem spomínaných posledných dvoch prieskumov Focusu nikdy vo svojej histórii, ktorá sa datuje od roku 2009, pod päť percent nedostala.

Agentúra Focus najnovší prieskum uskutočnila v dňoch 8. až 14. apríla 2019 na vzorke 1026 respondentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.