Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 00:00

Fiačanovi pristanú na stole volebné sťažnosti

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan sa o miesto uchádzal už v prvej voľbe.

Fiačanovi pristanú na stole volebné sťažnosti
Zdroj: TASR

Ústavný súd má nového predsedu, podpredsedu aj radového sudcu, naďalej však trpí núdzou. Okrem nedostatku personálu aj nedôverou ľudí v justíciu. Nasvedčujú tomu okrem iného aj oficiálne dáta Európskej komisie, v jej indexe vnímania nezávislosti súdnictva sa Slovensko spomedzi členských štátov opakovane umiestnilo na poslednej priečke. „Obavy týkajúce sa nezávislosti súdnictva zostávajú prevažne nezmenené a nezdá sa, že by sa riešili,“ uvádza Komisia v tohtoročnej správe o stave Slovenska. Okrem nezávislosti nám často vytýkajú aj dĺžku súdnych konaní.

Na oživenie súdu to stačiť nemusí
Na rozhodnutie pléna Ústavného súdu čakajú napríklad aj sťažnosti podané v súvislosti s nedávnymi prezidentskými voľbami. Vyhlásiť ich za neplatné pre rozpor so zákonmi a s ústavou žiada napríklad neúspešný kandidát Štefan Harabin. Ústavný súd má o volebných sťažnostiach rozhodnúť v trojmesačnej lehote. „Aby som umožnil aspoň základný výkon kompetencií Ústavného súdu, vrátane napríklad rozhodovania o volebných sťažnostiach, rozhod

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.