Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 16:02 Aktualizované dňa 16.04.2019 o 16:38

Kiska sa rozhodol, vymenuje troch nových ústavných sudcov

Prezident zároveň vymenuje aj predsedu a podpredsedu Ústavného súdu.

Prezident Andrej Kiska zajtra o 11.00 v Prezidentskom paláci vymenuje troch nových sudcov. "V stredu hlava štátu za nových sudcov ústavného súdu vymenuje Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára," informoval jeho hovorca Roman Krpelan.

Rozhodnutie padlo "v záujme riešenia kritického stavu na Ústavnom súde".

​Kiska však považuje vymenovanie trojice za výnimočne núdzové opatrenie, ktoré má zabezpečiť riadny chod Ústavného súdu, vďaka čomu bude môcť zasadnúť plénum a rozhodovať aj o volebných sťažnostiach.

​Kiska zároveň vymenuje aj predsedu a podpredsedu Ústavného súdu. "Zuzana Čaputová tak zloží sľub do rúk riadne vymenovaného predsedu Ústavného súdu," stojí v stanovisku prezidenta.

Poslanci parlamentu zvolili v aprílovej voľbe ôsmich kandidátov na ústavných sudcov, prezident z nich mal vybrať štyroch. Aj po tom, čo prezident vymenuje troch sudcov, nebude na Ústavnom súde plný počet sudcov - 13. Momentálne sú na Ústavnom súde štyria sudcovia, deviatim sa skončilo funkčné obdobie v polovici februára.

Parlament mal zvoliť 18 kandidátov a ponúknuť ich prezidentovi. Na takom vysokom počte sa však nedokázali poslanci zhodnúť. Poslanci tak musia voliť znovu. Ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov sa má uskutočniť na májovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 9. mája. Poslanci budú vyberať z 25 kandidátov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.