Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 00:00

Rakúsko chce Slovensko odstrihnúť od plynu

Projekt HUSKAT, ktorý mal oživiť spiace slovensko-maďarské potrubie za 170 miliónov eur, je ohrozený. Dôvodom je konkurenčný projekt z Rakúska.

Rakúsko chce Slovensko odstrihnúť od plynu
Zdroj: Hospodárske noviny

Nad stokilometrovým plynovodom medzi Veľkými Zlievcami a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti, ktorý mal projektom HUSKAT zdvojnásobiť prepravu plynu na Slovensko, sa opäť zmráka. Dostal totiž konkurenciu. Rakúšania HUSKAT odmietajú a chcú namiesto toho postaviť vlastné, priame spojenie s Maďarskom za 600 miliónov eur a vynechať tak slovenskú trasu. Európska regulačná agentúra ACER sa minulý týždeň uzniesla, že konkurenčnému projektu dá šancu. O tom, koho pokladnice budú nakoniec ťažiť z prepravy plynu, tak rozhodne ruka trhu.


„Máme ďalšieho veľmi významného zákazníka. Hovoríme tu o kapacitách v objeme 4,3 miliardy kubických metrov ročne,“ povedal pre HN na jeseň pri potvrdení rezervovanej kapacity v plynovode generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič. Na porovnanie, cez náš najväčší uzol sa z Ukrajiny na Slovensko prepravilo za rok 2017 53,4 miliardy kubických metrov plynu. Plynovod, ktorý bol od dostavby v roku 2015 takmer nevyužívaný, by tak mal od októbra 2022 do septembra 2029 nielen využiť, ale dokonca zdvojnásobiť svoju kapacitu prepravy z Maďarska na Slovensko.


Oživili pôvodný plán
Pôvodný plán využitia plynovej mapy počítal práve s priamym prepojením Maďarska s Rakúskom. Táto alternatíva si však vyžaduje novú výstavbu, a teda aj zhruba 600 miliónov eur investícií. Preto do hry vst

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.