Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 00:00

S e-náramkom odsúdení nestratia sociálne styky

Rozšírenie používania trestu domáceho väzenia pomôže odbremeniť plné väznice.

S e-náramkom odsúdení nestratia sociálne styky
Zdroj: archív HN

Aké alternatívne tresty u nás poznáme
podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody
podmienečný odklad s probačným dohľadom
trest domáceho väzenia
trest povinnej práce
peňažný trest


Rozšíriť škálu trestov, pri ktorých by sa mohlo využívať domáce väzenie s možnosťou kontrolovať ho elektronickými náramkami, sa snaží minister spravodlivosti Gábor Gál. Po novom by tak do väzníc nastupovalo menej väzňov. Návrh sa v súčasnosti nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Rozšírenie domáceho väzenia
Ministerstvo novinkou reaguje na veľké množstvo ľudí vo výkone trestu a vo väzbe. „Jednou z najvýraznejších zmien je možnosť aplikovať trest domáceho väzenia aj na trestné činy, za ktoré je možné uložiť trest odňatia slobody na štyri až desať rokov,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová. Rezort si od novinky sľubuje finančné aj sociálne dosahy. Sudcom by mala novinka slúžiť na vyplnenie „medzery“. „To je stav, keď s ohľadom na okolnosti prípadu a s ohľadom na osobu páchateľa by bolo uloženie trestu odňatia slobody príliš represívne. To môže mať negatívny dosah na rodiny páchateľov,“ zdôrazňuje Drobová.


Snahu ministerstva rozšíriť využitie domáceho väzenia, a tým aj monitorovania osôb elektronickými prostriedkami, hodnotia odborníci pozitívne. Zmena je podľa nich potrebná. „Každé legislatívne nastavenie, ktoré rozšíri spektrum trestných vecí, kde sa bude môcť uložiť trest domáceho väzenia, bude určite krokom vpred,“ myslí si odborník na trestné právo a advokát Ondrej Laciak. Dodáva však, že je predčasné hodnotiť právnu úpravu, kým novelu neschvália poslanci v parlamente a nepodpíše ju prezident.

Preplnené ústavy
Častejšie udeľovanie domáceho väzenia by pomohlo odľahčiť aj naše nápravné ústavy. Slovenské väznice sú preplnené a vo väzbe alebo vo výkone trestu máme oproti okolitým krajinám trojnásobný počet ľudí. „Na 100-tisíc obyvateľov je to takmer dvaapolnásobne viac ako v krajinách západnej Európy,“ potvrdzuje zlý stav Tomáš Strémy, profesor trestného práva z Právnickej fakulty Univerzity Komenského. „Ak by sme odpočítali cudzincov, máme štvornásobne viac osôb vo väzbe a výkone trestu ako napríklad v Nemecku, Rakúsku, Švédsku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.