Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2019, 00:00

Klimatológ: Čaká nás historicky jedno z najteplejších liet, musíme sa pripraviť na sucho

  • Pozrite si rozhovor s klimatológom Milanom Lapinom pre HNtelevíziu o otepľovaní zeme.
  • Môžeme očakávať extrémne suché alebo horúce leto?
  • Ako sa vieme proti klimatickým zmenám brániť?
  • Podľa odborníka je veľkým problémom to, že v zime nemáme súvislú snehovú pokrývku. Sneh sa roztopí skôr ako príde jar.

Klimatické zmeny sa začínajú čoraz viac prejavovať. V lete býva podľa klimatológa Milana Lapina príliš horúco a suchu. Klíma sa pritom menila vždy, no len pomaly. "Keď začal človek používať fosílne palivá a prišla premyslená revolúcia, zmenil sa zemský povrch a tým aj klíma," vysvetľuje odborník. 

Zmena klímy sa zrýchlila, za posledných 100 rokov sa na celej zemi oteplilo o jeden stupeň Celzia v strednej Európe až o dva. "To je taký rozdiel, ako keby sa zdvihli vegetačné hranice zdvihli o 300 metrov do nadmorskej výsku."

Niektoré rastliny preto u náš už nevedia prežiť. Postupujú viac na sever alebo do inej vyššej nadmorskej výšky.

„Na niektorých miestach sa začína dariť pestovať také plodiny ktoré v minulosti nebolo možné vypestovať – kukurica na Orave, rajčiny na Liptove, dokonca vinič pod Tatrami,“ vymenúva klimatológ.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.