Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2019, 12:40 Aktualizované dňa 15.04.2019 o 12:59

Zomrel dekan Filozofickej fakulty UK. Martin Slobodník mal 49 rokov

Slobodník bol dekanom od februára 2019. 

Zomrel dekan Filozofickej fakulty UK. Martin Slobodník mal 49 rokov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vo veku 49 rokov zomrel dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (FiF UK)  profesor Martin Slobodník. Pre Webnoviny to potvrdila hovorkyňa UK Lenka Miller. 

Univerzita sa k úmrtiu oficiálne vyjadrí neskôr.  Slobodník bol dekanom od februára 2019. 

Vo svojej profesionálnej kariére sa venoval orientálnym jazykom a kultúre. Za profesora ho vymenoval prezident Andrej Kiska 16. mája 2016.

Venoval sa čínskej kultúre

Profesor Slobodník študoval čínsky jazyk a kultúru na Filozofickej fakulte UK. Po magisterskom štúdiu pôsobil ako doktorand na Ústave orientalistiky Slovenskej akadémie vied. Od roku 2000 vyučoval ako odborný asistent na Katedre východoázijských štúdií FiF UK. 

Titul docent získal v roku 2007 v odbore všeobecné dejiny, v tomto období začal Slobodník pôsobiť ako vedúci katedry. Od roku 2013 pôsobil ako prodekan fakulty pre rozvoj a informačné technológie, od roku 2017 riešil aj medzinárodné vzťahy. 

Pôsobenie v zahraničí

Počas svojej kariéry pôsobil profesor Slobodník aj v zahraničí. V priebehu rokov 1991 - 1993 bol na študijnom pobyte na univerzite v Pekingu. V roku 2005 absolvoval študijný pobyt v Bonne. Ako výskumník bol na viacerých pobytoch v Tibete, Číne a viacerých európskych krajinách. 

Rovnako prednášal na viacerých univerzitách v Európe ako aj v Číne, na Taiwane alebo v Japonsku.

Vo svojej kariére sa venoval najmä čínsko-tibetským vzťahom a náboženskej politike Číny. Rovnako študoval aj československo-čínske vzťahy v 50. a 60. rokoch.

Slobodník publikoval dve monografie a viac ako 60 štúdií vo viac ako desiatich krajinách. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.