Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2019, 12:17

Kiska kritizoval poslancov. Správali sa podľa neho protiústavne

Prezidentova kritika smerovala k voľbe sudcov Ústavného súdu.

Andrej Kiska
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Prezident SR Andrej Kiska v pondelok (15. 4.) oznámi, ako bude postupovať v prípade menovania nových sudcov Ústavného súdu (ÚS). Uviedol to v diskusnej relácii TA3 V politike.

"Dostal som sa do nepríjemnej situácie, keď nemám dostatočný počet kandidátov, z ktorých môžem menovať potrebný počet nových sudcov, aby bol ÚS v plnom zložení, zároveň však musím dbať na riadny chod ústavných orgánov," zdôraznil.

Priznal, že o riešení so svojím tímom veľa diskutuje. Nezvolenie dodatočného počtu kandidátov a postup parlamentu považuje za porušenie ústavy a demokracie. Medzi kandidátmi bolo podľa neho veľa schopných a zvoliteľných uchádzačov.

Pripúšťa, že do konca svojho mandátu nebude mať možnosť doplniť svojím menovaním počet sudcov, ktorý je potrebný na plné obsadenie ÚS. "Mojou povinnosťou je menovať čo najväčší možný počet, respektíve nájsť riešenie, ale pri tom doterajšom postupe Národnej rady sa môže stať, že to ostane na novú pani prezidentku," povedal.

Dosluhujúci prezident zároveň kritizoval poslancov Národnej rady, ktorí sa podľa neho zachovali pri voľbe sudcov Ústavného súdu protiústavne. „Národná rada hrubým spôsobom porušuje ústavu,“ povedal prezident. 

Kiska v tejto súvislosti kritizoval aj šéfa Smeru Roberta Fica, ktorý na sudcu kandidoval. Práve jeho kandidatúra podľa prezidenta spôsobila paralýzu v parlamente.

Ďalšia voľba sudcov Ústavného súdu sa uskutoční na májovej schôdzi parlamentu. 

​Parlament mal zvoliť 18 kandidátov a ponúknuť ich prezidentovi. Na takom vysokom počte sa však nedokázali poslanci zhodnúť.

Parlament už volil kandidátov dvakrát, stále však nevybral dostatok uchádzačov. V prvom hlasovaní nezvolili poslanci nikoho, v druhom vybrali osem kandidátov, z ktorých má prezident vymenovať nových sudcov ústavného súdu

Poslanci tak musia voliť znovu. Momentálne sú na Ústavnom súde štyria sudcovia, deviatim sa skončilo funkčné obdobie v polovici februára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.