Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2019, 11:25 Aktualizované dňa 11.04.2019 o 13:33

Vallo predstavil podrobnosti, ako má fungovať parkovacia politika v Bratislave

  • Spustenie parkovacej politiky v Bratislave sa očakáva v druhej polovici roka 2020.
  • Parkovacia politika nebude zavedená v každej mestskej časti, bude sa týkať jednej pätiny všetkých áut.
  • Z výnosov z parkovacej politiky sa budú stavať napríklad parkovacie domy.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo predstavil jednu z najdôležitejších zmien pre Bratislavu - parkovaciu politiku.

Primátor potvrdil, že ročná rezidentská parkovacia karta pre prvé auto v domácnosti bude stáť 49 eur.

​Projekt sa spustí o v roku 2020

V tejto sume má držiteľ dve hodiny zadarmo v akejkoľvek inej mestskej zóne a 100 hodín zadarmo pre návštevy. Za druhé auto to bude 150 eur, za tretie 500 eur. Spustenie parkovacej politiky v Bratislave sa očakáva v druhej polovici roka 2020.

"Parkovacia politika je nevyhnutnosť. Počet áut stále rastie, parkovacia politika je overeným nástrojom. Funguje dlho a efektívne v iných mestách," povedal Vallo.

Dodal, že parkovacia politika nebude zavedená v každej mestskej časti, bude sa týkať jednej pätiny všetkých áut. "Nemá význam, aby limity boli platné cez deň napríklad v Petržalke, keď tam nie je problém s parkovaním," doplnil primátor.

Zdroj: bratislava.sk

​​Aké budú benefity?

Benefitom parkovacej politiky má byť, že rezident zaparkuje rýchlo a nebude hľadať parkovacie miesto, pretože sa zníži počet ľudí, ktorí parkujú.

Podľa Valla sa z výnosov z parkovacej politiky budú stavať napríklad parkovacie domy. "Mnoho parkovacích miest ubudne. Mesto bude musieť posilniť MHD a vytvoriť nové kapacity na posilnenie."

Vallo zdôraznil, že na parkovacej politike nebude profitovať žiadna súkromná firma. Všetky peniaze z sa rozdelia medzi mestské časti a mesto a pôjdu do fondu mobility.

Vallo sa vyjadril aj kindormáciám, že ľudia budú musieť platiť 10 eur ročne za parkovanie v garáži rodinného domu. Tieto informácie označil za jeden z hoaxov, ktoré sa šírili. "Keď niekto bude chcieť parkovať v garáži, takje to jeho garáž a bude tam parkovať zadarmo."

Ďalším benefitom je aj to, že človek, ktorý nemá auto, bude mať zadarmo 150 hodín ročne pre návštevy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.