Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 16:00 Aktualizované dňa 10.04.2019 o 18:40

Vallo už má plán, ako vyrieši parkovaciu politiku. Za jedno auto zaplatíte 49 eur ročne

Detaily parkovacej politiky predstaví Vallo vo štvrtok na brífingu v Primaciálnom paláci.

Vallo už má plán, ako vyrieši parkovaciu politiku. Za jedno auto zaplatíte 49 eur ročne
Zdroj: Archív HN

Primátor Bratislavy Matúš Vallo predstaví mestským poslancom svoj plán parkovacej politiky. Podľa prvých informácií, ktoré priniesol bratislavský Večerník zaplatí Bratislavčan 49 eur ročne. Za druhé auto to bude 150 eur a za tretie až 500 eur ročne.

Zaplatíte aj za miesto v garáži

Parkovné pre vodičov, ktorí nemajú trvalý pobyt, by malo byť od 0,50 centov až do troch eur za hodinu za krátkodobé parkovanie. 

Detaily parkovacej politiky predstaví Vallo vo štvrtok na brífingu v Primaciálnom paláci.

Za sumu 49 eur na rok budete môcť podľa informácií Denníka N parkovať blízko svojho domu, plus dostanete sto hodín ročne pre návštevy. S rezidentskou kartou bude môcť vodič parkovať aj v inej mestskej časti, ale len dve hodiny denne zadarmo.

Pri druhom a treťom aute (150 eur a 500 eur) budú môcť vodiči parkovať len v rámci svojej zóny. Podľa Vallovho návrhu majú Bratislavčania platiť aj za parkovanie mimo mestských parkovacích miest. Napríklad za parkovanie auta v súkromnej garáži zaplatíte 10 eur.

"Sumy (49€, 150€ a 500€) môžeme potvrdiť. Všetky ďalšie informácie, podrobnosti k parkovacej politike predstavíme zajtra na tlačovej konferencii," reagoval pre HN hovorca magistrátu Peter Bubla.

Tlačovú konferenciu primátora Bratislavy k téme parkovania budete môcť sledovať vo štvrtok o 11.30 naživo v HNtelevízii. 

Podľa dokumentu sa spustenie nového systému parkovania v prvých zónach očakáva v druhej polovici roka 2020.

Rezidentské karty sa budú vydávať na domácnosť, pričom na jeden byt je možné vydať maximálne tri karty. Karta bude majiteľov oprávňovať parkovať zadarmo v parkovacej zóne, v ktorej má majiteľ auta trvalý pobyt.

Abonentské karty

Mimo miesta bydliska, v iných častiach bude môcť s prvým autom parkovať dve hodiny zadarmo, následne bude platiť podľa tarify platnej pre mimobratislavských vodičov. Na druhé a tretie auto v domácnosti benefit dvojhodinového bezplatného parkovania v iných zónach neplatí.

Parkovacie zóny budú navrhovať jednotlivé mestské časti, v širšom centre by mal byť časom spoplatnenia úsek dňa od 8. do 20. h, v mestských častiach, kde je problém skôr s večerným a nočným parkovaním, by sa malo spoplatnenie týkať tejto doby.

V meste by mali platiť štyri tarifné pásma za hodinové parkovanie, v centrálnej časti by sa mali v parkovacích zónach platiť dve eurá za hodinu, v okrajových štvrtiach by malo vyjsť hodinové parkovanie 50 centov.

Návrh zavádza aj abonentské karty, pričom za abonentov sa považujú podnikatelia so sídlom prevádzky v zóne alebo majitelia nehnuteľností v zóne. Ceny abonentských parkovacích kariet budú diferencované podľa tarifných pásiem za hodinové parkovanie, od 1500 eur v centre až po 500 eur v okrajových štvrtiach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.