Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 00:00

Najdôležitejšie je, aby bolo cez Ukrajinu čo prepravovať

Eustream sa voči dlhším výpadkom dodávok ruského plynu cez Ukrajinu poistil, hovorí pre HN Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk

Najdôležitejšie je, aby bolo cez Ukrajinu čo prepravovať
Zdroj: Reuters

Čo bude znamenať spomínaná reforma ukrajinského trhu s plynom v praxi?

Osamostatnenie prepravcu plynu, „zlatej sliepky“ ukrajinskej ekonomiky od jeho materskej spoločnosti Naftogazu, má zabezpečiť nediskriminačné postavenie všetkým obchodníkom s plynom na Ukrajine. Cieľom je zvýšiť konkurenciu na ukrajinskom plynárenskom trhu, ktorému roky „vládol“ Naftogaz s monopolným postavením. Podobným procesom prešlo aj SPP a dnes si môže slovenský zákazník vyberať medzi ponukami od viacerých konkurenčných dodávateľov plynu.
V podstate ide o interný proces na Ukrajine, ktorý by nás ani nemusel zaujímať. Opak je však pravdou, keďže vznik samostatnej entity, kontrolujúcej prepravu plynu cez Ukrajinu, bude dôležitý aj z pohľadu jeho vplyvu na dlhodobý kontrakt medzi Eust

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.