Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 17:23

Kočner sa mal Tóthovi priznať, že sfalšoval dátum na zmenkách

Peter Tóth mal na polícii vypovedať o Marianovi Kočnerovi a kauze zmenky.

Kočner sa mal Tóthovi priznať, že sfalšoval dátum na zmenkách
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Bývalý novinár a exšéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth mal na polícii vypovedať, že Marian Kočner sa pred ním vyjadril o falšovaní zmeniek televízie Markíza. 

Kočner mal Tóthovi povedať, že na zmenkách sfalšoval dátum ich podpisu. Informáciu priniesol Denník N. Prokuratúra má Tóthovu svedeckú výpoveď zaradiť medzi dôkazy v prípade. 

Tóthova výpoveď potvrdzuje falšovanie, reaguje televízia

Televízia v reakcii tvrdí, že samotné vyšetrovanie potvrdzuje, že zmenky nie sú pravé. "Ide o podvodnú snahu poškodiť Markízu. V období posledných dvoch rokov sme opakovane predložili mnoho dôkazov, ktoré to potvrdzujú," píše vo vyhlásení Peter Papanek, ktorý Markízu mediálne zastupuje. 

"Ak takto vypovedal Peter Tóth, ktorý v danom čase bol Kočnerovým dôverníkom, iba to potvrdzuje a ďalej ilustruje dôkazy o falšovaní zmeniek predložené Markízou a zabezpečené OČTK. Veríme, že zistenia polície budú teraz potvrdené aj dokazovaním na súde a následným súdnym rozhodnutím," dodal Papanek.

V marci podal vyšetrovateľ finančnej polície NAKA návrh na obžalobu Mariana Kočnera a Pavla Ruska. Formou spolupáchateľstva sa mali dopustiť trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti so škodou 69 miliónov eur. 

Pravosť spochybňujú od začiatku

Trestné oznámenie na Ruska a Kočnera podala TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti.

Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

Rusko je okrem tohto prípadu v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej. Kočner je pre zmenky väzobne stíhaný. Podnikateľa obvinili aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.