Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 00:00

Aký biznis robia najväčšie firmy sveta

Poznáte najväčšie advokátske kancelárie na svete? Hospodárske noviny prinášajú zoznam a prehľad biznisu najdôležitejších globálnych právnických firiem.

Aký biznis robia najväčšie firmy sveta
Zdroj: Dreamstime

Čo je M&A?
Skratka M&A je z anglického Mergers and Acquisitions a pod pojmom sa ukrývajú fúzie, akvizície a odpredaje firiem alebo ich častí. Najťažšie prípady transakcií robia veľké medzinárodné právnické firmy so skúsenosťami z najväčších obchodov. Typickým príkladom sú na burze verejne obchodované firmy, ktoré skupujú konkurenčnú firmu alebo aspoň časť jej aktív. Pri takýchto transakciách fúzujúce firmy spolupracujú s advokátskymi kanceláriami a investičnými bankami. Tie nastavujú všetky procesy obchodu ako určenie ceny akcií, časovanie obchodu a právne podmienky.

5 firiem
– toľko firiem z top 10 má sídlo na Slovensku alebo v Česku. Na Slovensku má pobočku DLA Piper, Dentons a Allen & Overy. Všetky tieto firmy majú pobočku aj v Česku. V Prahe okrem nich sídli aj Baker McKenzie a Clifford Chance.

Keď sa povie advokátske kancelárie, väčšina ľudí si predstaví právnikov, ktorí zastupujú klientov pri súdnom spore, obhajobe pri trestnom čine či pri príprave zmlúv. Najsilnejšie globálne značky v odvetví právneho poradenstva tieto činnosti takmer úplne ignorujú. Najlukratívnejší biznis sa totiž odohráva v obchodnom práve. Zastupovanie firiem a právne poradenstvo pri zlúčeniach, splynutiach či uvádzaní spoločností na burzu, takzvané M&A, je zdrojom úspechu všetkýc

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.