Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 00:00

Aký biznis robia najväčšie firmy sveta

Poznáte najväčšie advokátske kancelárie na svete? Hospodárske noviny prinášajú zoznam a prehľad biznisu najdôležitejších globálnych právnických firiem.

Aký biznis robia najväčšie firmy sveta
Zdroj: Dreamstime

Čo je M&A?
Skratka M&A je z anglického Mergers and Acquisitions a pod pojmom sa ukrývajú fúzie, akvizície a odpredaje firiem alebo ich častí. Najťažšie prípady transakcií robia veľké medzinárodné právnické firmy so skúsenosťami z najväčších obchodov. Typickým príkladom sú na burze verejne obchodované firmy, ktoré skupujú konkurenčnú firmu alebo aspoň časť jej aktív. Pri takýchto transakciách fúzujúce firmy spolupracujú s advokátskymi kanceláriami a investičnými bankami. Tie nastavujú všetky procesy obchodu ako určenie ceny akcií, časovanie obchodu a právne podmienky.

5 firiem
– toľko firiem z top 10 má sídlo na Slovensku alebo v Česku. Na Slovensku má pobočku DLA Piper, Dentons a Allen & Overy. Všetky tieto firmy majú pobočku aj v Česku. V Prahe okrem nich sídli aj Baker McKenzie a Clifford Chance.

Keď sa povie advokátske kancelárie, väčšina ľudí si predstaví právnikov, ktorí zastupujú klientov pri súdnom spore, obhajobe pri trestnom čine či pri príprave zmlúv. Najsilnejšie globálne značky v odvetví právneho poradenstva tieto činnosti takmer úplne ignorujú. Najlukratívnejší biznis sa totiž odohráva v obchodnom práve. Zastupovanie firiem a právne poradenstvo pri zlúčeniach, splynutiach či uvádzaní spoločností na burzu, takzvané M&A, je zdrojom úspechu všetkých firiem v našom rebríčku. Internetový gigant kupuje startupovú technologickú firmu za 20 miliárd dolárov, finančná inštitúcia odkúpi od konkurencie celý jej biznis v správe aktív v hodnote osem miliárd dolárov či potravinárska firma odkúpi svojho najväčšieho rivala za 101 miliárd dolárov. To všetko sú príklady obchodov, pri ktorých je asistencia právnickej firmy nevyhnutná. Úlohou advokátov je zabezpečiť transakciu po právnej stránke tak, aby prebehla v súlade so zákonom, požiadavkami regulátorov a aby to neznamenalo katastrofu pre cenu akcií fúzujúcich spoločností na burze. Za tieto služby dostávajú kancelárie provízie vo výške niekoľkých percent z celkovej hodnoty transakcie. V prípade predajov, ktoré majú hodnotu v desiatkach miliárd dolárov, sú provízie za právne služby astronomické. Najväčšia slovenská advokátska kancelária podľa je All

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.