Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2019, 00:00

Reportáž z Ostrého Grúňa: Pomaly to tu už volajú Kotlebovo

Stred, ale aj východ. Hospodárske noviny sa rozhodli ísť po stopách antisystémových hráčov, ktorí v prezidentských voľbách bodovali najmä v kritických regiónoch.

Poobedným Ostrým Grúňom znie nepravidelný rev cirkulárky. Dôchodca sa opiera o bráničku svojho domu a premýšľa nad odpoveďou na otázku, prečo v obci, ktorú pred viac ako 50 rokmi vypálili nacisti, skóruje Marian Kotleba. „Dedinu vtedy vypálili a títo každé voľby teraz vyhrávajú. Je to paradox,“ stratia sa jeho slová v cirkulárke. „Veď to tu už pomaly volajú Kotlebovo,“ mávne Ostrogrúnčan smerom k mestskému úradu.

Ostrogrúnsky paradox
Július Remenár sedí v zasadačke obecného úradu za stolom pripraveným na mestské zastupiteľstvo. Starostovi hrá na tvári mierne pobavená, až otrávená grimasa.

Bývalý policajt bol pri tom, keď pred rokmi zatýkali Mariana Kotlebu. „Racionálne,“ odpovedá každému na otázku, ako sa šéf vtedajšej Slovenskej pospolitosti správal po spacifikovaní.

Remenár sa musí po rokoch opäť postaviť téme Kotleba, tentoraz ako novopečený starosta Ostrého Grúňa. „Výsledky volieb boli také, aké boli, treba povedať, že v prípade našej obce to nie je najvhodnejšie. Musíme to však brať tak, že je demokracia a každý vyjadril svoj názor,“ obhajuje dedinu starosta.

Ostrý Grúň, v ktorom v prvom kole Mariana Kotlebu krúžkovalo viac ako 26 percent, nie je v Kľakovskej doline ojedinelým prípadom. Šéf ĽSNS skóroval aj v susednom Hrabičove, ktorý počas druhej svetovej vojny taktiež vypálili a v Kľaku, ktorý postihol podobný osud, sa umiestnil ako druhý.

Časť obce podporuje súčasného starostu, druhá polovica sa zase nostalgicky obracia v čase za bývalou starostkou Janou Angletovou. Bývalý vicestarosta a kritik súčasnej politickej garnitúry v obci Miroslav Seget delí voličov Mariana Kotlebu na tri skupiny: na zarytých neonacistov, ktorí sa podľa neho v obci nevyskytujú, a protestných voličov, ktorí chcú ukázať svojim hlasom Bratislave, ako sa v regiónoch ťažko žije.

„Tretia skupina je fenomén, ktorý som ja nazval náboženstvo Kotleba. Títo ľudia už nemajú ani nejaké racionálne vysvetlenie, prečo ho volia. Je to už ako náboženstvo. Prejavuje sa to najmä medzi mladými a prvovoličmi,“ povedal Seget. Taktiež dodáva, že v obci paradoxne nerezonuje rómska problematika, ktorá je hlavnou agendou Kotlebovej ĽSNS.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.