Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2019, 00:00

Veľká reforma presunie nemocničné lôžka

V horizonte piatich rokov by sa mala výrazne zmeniť mapa nemocníc na Slovensku. Zariadenia sa na rozsiahle zmeny necítia pripravené.

Veľká reforma presunie nemocničné lôžka
Zdroj: Dreamstime

Druhý polčas vládnutia podľa politológov veľkým zmenám nepraje, súčasná vláda však chce pri zdravotníctve spraviť výnimku. V najbližších dňoch má predstaviť legislatívne detaily najrozsiahlejších zmien v lôžkovej politike. Analýza totiž ukazuje, že na Slovensku je priveľa nemocníc a na ich oddeleniach priveľa lôžok. Napriek európskemu nadpriemeru v počte hospitalizácií veľa lôžok nemá využitie – nie sú tam prípadne také, aké v skutočnosti treba.


Demografický vývoj naznačuje, že v roku 2030 budeme potrebovať výrazne viac lôžok na geriatrii, dlhodobej starostlivosti či kardiológii, kým vyťaženosť pôrodníc bude ďalej klesať. Ministerstvo začalo s masívnou výmenou nemocničných postelí už vlani, centrálne ich obstaralo takmer osemtisíc, čo je tretina celkového počtu. Takzvaná stratifikácia nemocníc však nemá priniesť iba výmenu vybavenia, ale aj zmenu rozmiestnenia lôžok. Na operačný zákrok pošle pacienta do špecializovanej veľkej nemocnice, doliečovať sa však bude bližšie k bydlisku. „Cieľom je e

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.