Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2019, 00:00

Jednorazové plasty zakážeme skôr ako EÚ

Protiplastové opatrenie zakáže na našom trhu predávať jednorazové plastové výrobky. Na Slovensku začne platiť už od 1. januára 2021.

Jednorazové plasty zakážeme skôr ako EÚ
Zdroj: TASR

Slamky, plastové taniere a poháre či vatové tyčinky do uší. Aj tieto výrobky sa dostali na čiernu listinu produktov, ktoré od leta roku 2021 nebudú mať možnosť kúpiť si zákazníci v žiadnom zo štátov Európskej únie. Do boja za zelenšiu planétu a menej plastov v moriach sa zapojilo aj Slovensko s takzvaným Protiplastovým opatrením, ktoré je časovo ambicióznejšie než v iných európskych krajinách. Platiť začne 1. januára 2021.


„V súčasnosti neexistujú náhrady pre všetky v súčasnosti používané obaly, ktoré by garantovali vysokú ochranu zdravia a bezpečnosti pre spotrebiteľa,“ upozorňuje však na možné komplikácie pri zavádzaní opatrenia Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska. Výrobcovia aj predajcovia budú mať odteraz približne rok a pol na to, aby sa novým pravidlám prispôsobili a aby našli vhodné alternatívy, ktoré svojim zákazníkom budú môcť ponúknuť.

Protiplastový líder
„Som presvedčený, že v boji proti odpadom sa Slovensko už musí vymaniť z pozície večného do

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.