Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2019, 14:35

Koalícia chce z Ústavného súdu urobiť stranícku organizáciu, hovorí poslanec OĽaNO

Podľa poslanca OĽaNO Eduarda Hegera ide pri voľbe ústavných sudcov o mocenské boje.

Koalícia si pri téme Ústavného súdu plní svoju zodpovednosť, pretože parlament zvolil osmičku kandidátov na ústavných sudcov.

Uviedol to v diskusnej relácii V politike televízie TA3 koaličný poslanec Národnej rady Radovan Baláž (SNS). Odmietol politizáciu voľby sudcov Ústavného súdu.

Mená zvolených kandidátov podľa jeho slov budú môcť byť "posunuté" prezidentovi, aby sa mohol ÚS sfunkčniť. Priznal, že dohoda o kandidátoch sa nerodila ľahko. "Našiel sa prienik medzi týmito ôsmimi menami. Ani opozícia sa nestotožnila na prieniku minimálne piatich, šiestich mien. U ostatných bolo hlasov (poslancov) málo," priblížil.

Keďže 15. apríla je podľa jeho slov termín na podávanie ďalších prihlášok, budú podľa jeho názoru zvolení ďalší kandidáti na post ústavného sudcu. "Všetko to bude závisieť od toho, akí kandidáti sa prihlásia, či bude mať NR SR z čoho vyberať tak, aby mohol už asi nový prezident SR z čoho vyberať," zdôraznil.

"Vláda traumatizuje spoločnosť"

"Nie táto téma, ale táto vláda zbytočne traumatizuje spoločnosť, pretože nenavolila sudcov. Koalícia sa nevedela dohodnúť na tom, ktorý stranícky nominant príde na ÚS SR," povedal opozičný poslanec Eduard Heger (OĽaNO).

Koalícia podľa neho chce z Ústavného súdu urobiť stranícku organizáciu, kde si "chce nasúkať svojich nominantov, aby ovládala túto inštitúciu". "Preto je ten boj," zdôraznil Heger.

"Ak by sme sa bavili vecne o kritériách, tak čo pri voľbe môže byť toľko nezhody," poznamenal. Podľa neho pri voľbe ide o mocenské boje o to, kto bude mať na ÚS svojich kandidátov. "Takto sa nemá ÚS SR skladať. Na ÚS SR majú byť odborníci, kariérne nezávislí, ktorí budú rozhodovať v prospech ľudí," podčiarkol. Upozornil, že ak nemá Ústavný súd plný počet (13) členov, tak môže byť podľa neho námietkami znovu znefunkčnený.

Koalícia chce kvalitných ľudí

Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš (Smer-SD) "považuje za absurdné" vyčítať poslancom, že nedali pri voľbe ÚS hlas niekomu, o kom nie sú presvedčení, že nie je dobrý kandidát na tento post. "Ak by išlo o to, aby bol stranícky obsadený ÚS SR, tak to urobíme ako koalícia okamžite. Práveže to nechceme, ide nám o to, aby na ÚS SR boli ozaj kvalitní ľudia," podčiarkol Ondruš.

"Vôbec nevyčítam žiadnemu opozičnému poslancovi, že si v tejto chvíli nevie vybrať 18 ľudí, ale vyberie si len 10, pretože toto je príliš vážna vec a príliš seriózne treba k nej pristupovať, aby sme nútili niekoho zľavovať z nejakých kritérií," povedal Ondruš.

"Kandidáti by mali byť zvolení čím skôr. Tým lepšie by to bolo pre všetkých občanov, ktorí sa dovolávajú svojich práv cez ÚS SR," doplnila opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS). Liberáli podľa nej pristupovali k voľbe veľmi zodpovedne. Expremiér Robert Fico (Smer-SD) sa podľa nej vďaka poslancom SaS zriekol svojej ambície byť predsedom Ústavného súdu.

Podľa Blahovej je súčasný počet zvolených kandidátov na Ústavný súd nedostatočný. Parlament si podľa nej v tejto veci "nesplnil svoju úlohu". "O tom, že mandát sudcov ÚS SR skončí, sa vedelo predsa 12 rokov," povedala. Nechať to dôjsť do súčasného nefunkčného stavu je od koalície "veľmi, veľmi nezodpovedné".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.