Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2019, 00:00

Blamáž či stratégia? Výber sudcov viazne

Ďalšie kolo volieb sudcov na Ústavný súd by bolo znamením dohodnutej koaličnej stratégie. Podľa odborníkov konkrétne taktiky Smeru.

Blamáž či stratégia? Výber sudcov viazne
Zdroj: TASR

Ústavný súd sa od februára nachádza v kritickom režime na hranici funkčnosti. Namiesto toho, aby poslanci hlave štátu posunuli potrebnú osemnástku kandidátov, dali zelenú len toľkým uchádzačom, aby súd oživil plénum, ktoré je srdcom najvplyvnejšej súdnej inštancie. Bez obviňovania a nejasností sa nezaobišlo ani včerajšie hlasovanie v poradí druhej voľby sudcov. Otvára sa tak otázka, prečo sa proces voľby predlžuje na úkor funkčnosti súdu, a kto z koalície by najviac ťažil z ďalšieho, v poradí tretieho, kola voľby sudcov.

Za naťahovaním taktika

Vo februárových voľbách sudcov Smer pristúpil k obštrukcii, do hlasovacích urien vhodil prázdne lístky, čím nebol zvolený žiadny sudca. V aprílovej voľbe sa poslanci konečne zhodli počas prvého hlasovania na šestici, z ktorej prezident vyberie polovicu, a tým sa sfunkční plénum súdu. Podľa Erika Láštica z Katedry politológie Univerzity Komenského koalícia čakala na výsledky prezidentských volieb. „Zrejme dúfali, že bude niekto iný prezidentom. Primerane tomu to aj vyzerá. Ústavný súd nechali kompletne neobsadený, čo je smutná vizitka toho, ako koalícia v súčasnosti funguje,“ povedal pre HN Láštic. V druhom kole súboja o Prezidentský palác totiž zvíťazila kandidátka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová a pred prezidentským prahom sa ocitol Maroš Šefčovič, ktorého podporoval Smer.


Zvolanie tretieho kola vol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.