Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2019, 14:27

Anketa s poslancami o voľbe ústavných sudcov: Je koalícia v rozvrate alebo išlo o chybu?

Pozrite si anketu HNtelevízie, v ktorej sme sa poslancov pýtali na ich názor na stredajšiu voľbu kandidátov na ústavných sudcov.

"Potvrdzuje to, že táto koalícia je v rozvrate," hodnotí nezaradený poslanec zo strany Progresívne Slovensko Martin Poliačik stredajšiu voľbu kandidátov na ústavných sudcov, v ktorej poslanci vybrali šesť mien, hoci sa koalícia dohodla na ôsmich. Poslanec Smeru Dušan Jarjabek to pripisuje chybám pri samotnom hlasovaní.

​Vyjadrili sa tak v ankete HNtelevízie, v ktorej sme sa poslancov pýtali na ich názor na stredajšiu voľbu kandidátov v parlamente.

Lídri koaličných strán sa v tejto otázke nezhodujú. Kým šéf Mosta Béla Bugár má podozrenie, že "niektorí asi boli rozhodnutí blokovať voľbu kandidátov, a to potom vyvoláva minimálne vo mne nedôveru", predseda Smeru Robert Fico tvrdí, "časť dohody, ktorá sa týkala Mosta v súvislosti s voľbou kandidátov, bola splnená včera na 100 percent." Poprel, že by mal Smer zámer voľbu blokovať.

Šiestich kandidátov zvolili poslanci v stredu v tajnom hlasovaní. Keďže nevybrali potrebný počet kandidátov, vo štvrtok podvečer sa uskutoční opakovaná voľba. Postúpili do nej všetci nezvolení kandidáti.

​Prezident Andrej Kiska uviedol, že si poslanci opäť nesplnili svoju úlohu, pretože nezvolili 18 kandidátov. Svoje ďalšie kroky povie čoskoro. Premiér Peter Pellegrini verí, že prezident čo najskôr sudcov vymenuje tak, aby bol Ústavný súd opäť funkčný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.