Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2019, 11:07

Bugár má podozrenie, že niektorí koaliční poslanci chceli blokovať dohodu

Béla Bugár kritizuje to, že koalícia nezvolila ôsmich kandidátov, ale len šiestich.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár potvrdil, že koalícia bola dohodnutá na zvolení ôsmich kandidátov na ústavných sudcov. Prešli šiesti. Bugár má podozrenie, že niektorí koaliční poslanci dohodu nedodržali a chceli ju blokovať. Pokiaľ sa to potvrdí, Bugár bude výlučne za verejné hlasovanie.

"Včera došlo k dohode, že ôsmi kandidáti by mali dostať pozitívne hlasy. Aj na základe toho, ako som videl čísla a že dvaja neboli zvolení, mám podozrenie, že niektorí asi boli rozhodnutí blokovať voľbu kandidátov, a to potom vyvoláva minimálne vo mne nedôveru," uviedol Bugár.

Ak to je tak a vo štvrtok poslanci nezvolia spomínaných dvoch kandidátov, Bugár bude trvať pri ďalšom kole voľby na verejnom hlasovaní. "Lebo to je jediná istota," povedal Bugár.

Predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko sa nebráni verejnej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Povedal to novinárom s tým, že ešte bude vo štvrtok rokovať koaličná rada. Podvečer čaká poslancov opakovaná voľba.

"Nie som zástanca tajných vecí a povedal som, že nemám najmenší problém ukázať jasne a verejne, koho sme volili," povedal Danko. V stredajšej tajnej voľbe poslanci zvolili šiestich kandidátov. 

Šiestich kandidátov zvolili poslanci v stredu v tajnom hlasovaní. Keďže nevybrali potrebný počet kandidátov, vo štvrtok podvečer sa uskutoční opakovaná voľba. Postúpili do nej všetci nezvolení kandidáti.

Prezident Andrej Kiska uviedol, že si poslanci opäť nesplnili svoju úlohu, nezvolili 18 kandidátov. Svoje ďalšie kroky povie čoskoro. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) verí, že prezident čo najskôr sudcov vymenuje tak, aby bol Ústavný súd SR opäť funkčný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.