Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2019, 00:00

Voľbu sudcov sprevádzala neistota

Poslanci včera opäť rozhodovali o osude Ústavného súdu.

Voľbu sudcov sprevádzala neistota
Zdroj: TASR

Prvá voľba sudcov na pôde parlamentu čiastočne znefunkčnila Ústavný súd. Vo februári totiž aj pre obštrukciu vládneho Smeru poslanci nezvolili žiadneho uchádzača a hlava štátu si tak nemala z koho vyberať. Najvyššia súdna inštancia tak zostala iba s jedným funkčným senátom. Reparát poslancov čakal v stredu a opäť sa nezaobišiel bez tajností a chaosu. Otázkou zostáva ako, a najmä kedy, by mohol Ústavný súd začať opäť naplno pracovať.

Lepšie desať ako sedem
V súčasnosti súd funguje v krízovom režime s jedným štvorčlenným senátom a bez funkčného pléna. Práve plénum totiž rozhoduje aj o ústavných zákonoch. Ide tak o jadro právomocí súdnej inštancie. Podľa Lucie Berdisovej z Ústavu štátu a práva je dôležité najmä zvolenie dostatočného počtu kandidátov.

Poslanci by prezidentovi za ideálnych okolností mali poslať zoznam 18 odobrených kandidátov, z ktorých by si mohol vybrať polovicu. Potom by už podľa odborníčky na ústavné právo z formálneho hľadiska išlo o expresný proces. „Po zvolení kandidátov na sudcov to vie byť v zásade aj otázkou dní, nie týždňov,“ spresnila Berdisová. V tom momente záleží aj na samotných zvolených sudcoch, v akom čase sa vedia oficiálne zrieknuť funkcií nezlučiteľných so sudc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.